Житомир: загадковий, космічний, екстремальний
На мальовничих скелях над Тетеревом, у самому центрі прадавніх лісів Полісся стоїть легендарне місто Житомир — столиця морозива, колиска генія вітчизняної космонавтики, затишний куточок для кожного романтика. Прогуляймося його тихими вуличками, помилуймося красою величних соборів, відвідаймо стародавні музеї та пам’ятки — Житомиру є чим Тебе здивувати!
Житомир загадковий
Чи знаєш Ти, друже, що Житомир — одне з найдревніших міст України? Вважають, що роком його заснування є 884-й, однак точна дата виникнення міста ще й досі лишається загадкою.
Легенда розповідає, що Житомир отримав свою назву від імені руського дружинника київських князів Аскольда та Діра — Житоми́ра, котрий нібито відмовився служити Олегу, сховався в лісах й оселився на високій скелі у місці злиття Кам'янки й Тетерева.
За іншою версією, стародавнє городище — майбутній Житомир — виникло як центр племені житичів, що проживало на цих територіях та займалося хліборобством. Найменування Житомир виникло від назви важливої зернової культури — жита, що вирощувалось місцевим населенням з незапам’ятних часів.
Існує ще одна думка, згідно з якою Житомир — скорочена форма від слова «животомир», тобто символ мирного спокійного життя.
Велетенський камінь на Замковій горі — улюблене місце для фотографування у житомирян.
А знайшли цей камінь на березі річки Тетерів, поблизу села Дениші. Важить камінь 72 тонни! Його привезли сюди на танковому тягачі, який кілька разів ламався в дорозі.
Житомир архітектурний
Гуляючи площею Перемоги, неодмінно зайди до Спасо-Преображенського собору. Велична святиня з чотириярусною дзвіницею та дзвоном вагою 500 пудів зачарує з першого погляду! Містяни переконують, що його потужний дзвін чути й за 20 км від собору.
А який розкішний інтер’єр храму! Для внутрішнього оздоблення споруди використали граніти й лабрадорити Житомирщини та Волині.
Неподалік від собору, на перехресті Театральної та площі Перемоги, причаївся поміж міських будівель незвичайний «плаский будинок». Понад 120 років химерна споруда притягує здивовані погляди місцевих і туристів. Глянеш на будинок з певного ракурсу — і мимоволі створиться оманливе враження, ніби у нього є лише фасад з вікнами, а інших стін просто не існує. Ось тому його й називають химерою. Чудеса та й годі!
А ще у Житомирі є своя «Пізанська вежа». Так називають водонапірну башту — визначну пам'ятку міста. Довгий час вона була найвищою точкою Житомира. Під час будівництва споруда трішки відхилилася від осі й справді стала схожою на вежу, що в італійському місті Пізі.
Водонапірна башта красується в Житомирі ось уже понад 100 років.
Серед визначних пам'яток Житомира — краєзнавчий музей — один із найстаріших в Україні. Його зібрання започаткувала колекція одного губернатора, що складалася з 48 мінералів та гірських порід. А сьогодні фонд краєзнавчого музею — це понад 150 тис. пам'яток. Серед них найбільша гордість — унікальна збірка зразків фауни Житомирщини.
Житомир театральний
Стародавнє місто Житомир має давні театральні традиції. Проте перший театр нагадував напіврозвалену будівлю. Дах у ній був «всіяний» дірками, тому під час зливи вода, як крізь сито, лилася в ложі й партер. Глядачі змушені були сидіти в капелюхах і з парасолями.
Та невдовзі в Житомирі побудували перший в Україні кам'яний театр. У той час навіть столиця не могла таким похвалитися. Існує думка, що це було випадковістю і, насправді, проект будівлі не мав жодного стосунку до Житомира. Просто хтось із працівників переплутав креслення.
Зал для глядачів у театрі має особливу округлу форму, тому акустика тут пречудова! Слова, промовлені зі сцени пошепки, добре чути кожному. На сцені театру виступали славнозвісні українські актори: Марія Заньковецька, Іван Карпенко-Карий, Михайло Старицький, Марко Кропивницький.
Кам'яна споруда — справжня архітектурна окраса міста. Тепер тут — житомирська обласна філармонія. А от для театру побудували нове приміщення.
Житомир космічний
Житомир — космічне місто. Тут народився світило ракетобудування та космонавтики Сергій Павлович Корольов. З його ім'ям, без перебільшення, пов'язують початок космічної ери в історії людства.
Сьогодні в Житомирі функціює будинок-музей академіка Сергія Корольова й музей космонавтики.
У будинку зберігаються особисті речі й фотографії вченого. Тут проходять художні виставки, вечори поезії, музики...
А от музей космонавтики — культурне й туристичне місце національного значення. Житомиряни пишаюся тим, що аналогів йому немає у світі.
Експозиція музею — це унікальна колекція зразків космічної техніки, оригінали й макети обладнання, спорядження космонавтів, унікальні фото й документи — загалом понад 11 тис. предметів. Але найбільшою гордістю працівників музею є капсула зі зразком ґрунту з поверхні Місяця.
Житомир солодкий
Чи знав Ти, що Житомир називають столицею морозива? Це місто — Батьківщина найбільшого в Україні виробника морозива — компанії «Рудь». Ось чому тут встановлено найсолодший в Україні пам'ятник. Ця скульптура — витончена чаша з чотирма гранітними кульками морозива, що презентують той чи інший його вид: малинове, «Молочний шоколад», «Фісташка» та «Пломбір з шоколадними крапельками». Цей пам’ятник потрапив до Книги рекордів України як єдиний пам’ятник морозиву в країні.
А ще тим, хто приїхав до Житомира, обов'язково рекомендуємо відвідати перше в Україні кафе морозива «Рудь» — «Ice Fashion». Ти навіть не уявляєш, яке розмаїття смаків улюбленого холодного десерту чекає тут на Тебе! А якщо визначитися й обрати ніяк не виходить, можна не соромитися й дегустувати морозивко.
Житомир романтичний
Житомир — місто, де вміють кохати. Недаремно ж тут є химерний будинок, що з висоти пташиного польоту нагадує справжнісіньке серце. Відкриваю секрет: насправді це той самий «плаский будинок», але з іншого ракурсу. Подейкують, що збудував його багатий купець для своєї коханої. Але насправді така його форма була спроектована винахідливим архітектором, бо ж місця для нової споруди було дуже мало.
У Житомирі закохані мають змогу освідчитися в почуттях не просто, а... у ретро-трамваї, одному з найдавніших в Україні. За бажанням клієнтів ретро-вагон прикрашають ілюмінацією.
Цікаво!Житомир — єдине місто в Україні, де на трамваях не вказують номер маршруту, адже він тут один-єдиний. А от перший такий транспорт з'явився у місті в 1899 році — на той час трамваї були лише у Києві та Нижньому Новгороді. Дивина, але вагон можна було зупинити будь-де. Скажімо, якщо якась поважна пані ще не встигла причепуритися, її прислуга намагалася зупинити транспорт із вікна будинку. При цьому пасажиром трамвая міг бути далеко не кожен: не впускали у вагон жебраків, людей у брудному одязі та працівників похоронної служби у формі.
Житомир екстремальний
Житомир — це ще й один із центрів українського роуп-джампінгу. У пошуках екстриму сюди з’їжджаються любителі пригод та гострих вражень зі всієї країни. Обв’язавшись мотузкою, відчайдухи стрибають із пішохідного мосту заввишки 45 м (а це висота 16-поверхового будинку!) в парку імені Гагаріна.
Якщо Ти ніколи не був у Житомирі, неодмінно відвідай це унікальне місто. Воно зачарує, поверне на кілька століть назад, закохає в себе і неодмінно змусить Тебе повернутися назад.
Читай також:
Житомир: загадковий, космічний, екстремальний
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: