Принади осіннього писанкарства: готуємося до Великодня
Друже, гадаєш, фарбувати й розписувати яєчка годиться лише навесні? А от і ні! Затишний, домашній осінньо-зимовий час — ось чудова нагода підготуватися до Великодня. Пора довгих вечорів ідеальна для творчих експериментів. Тому гайда випробовувати барвники, знайомитися з колекціями традиційних писанок й освоювати нові техніки розпису яєчок.
Щоб навесні мати на столі гарні яєчка до Пасхи, починай готуватися з осені: запасешся знаннями про оригінальні натуральні барвники для крашанок і встигнеш написати достатню кількість писанок, якими потім прикрасиш оселю.
До того ж пуста всередині сувенірна писанка — чудова модель, що не зіпсується з часом. За таким зразком навесні буде легко розписати варені яйця, бо матимеш справу зі знайомим орнаментом.
Натуральні барвники для яскравих великодніх яєць
Дай вгадаю: лушпиння цибулі та буряковий сік — ось, чим на Великдень традиційно фарбують яєчка в Твоїй родині. Але з цього моменту все зміниться: Ти дізнаєшся про натуральні рослинні барвники, які, ймовірно, до цього часу не використовував. І, звичайно ж, я розповім Тобі, як готувати фарбувальні відвари та як правильно забарвлювати яєчка у потрібний колір.
Жовта барва
Ароматний ромашковий чай — це не лише смачний напій і лікувальний засіб. Це ще й гарний барвник для великодніх яєчок. Квітки ромашки швидко обертають білосніжну яєчну шкаралупку на жовту. Сухі квітки можна придбати в аптеці або заготовити самостійно у травні-червні.
У жовту барву яйця пофарбують також відвари з цвіту бузини, березових сережок, пижма.
Червона барва
У червоний колір можна фарбувати виключно засушеними рослинами, до того ж «чужими». На щастя, в нас уже вирощують марену красильну, вона родом з Кавказу. Корені марени містять фарбувальні речовини, що забарвлюють яйце у темні відтінки червоного кольору.
А яскраві відтінки червоного подарують цезальпінія (фернамбукове дерево) і червоний сандал.
Чорна барва
Чорного кольору досягають завдяки ягодам бузини. Нарвати їх можна і у вересні, і у жовтні, і навіть у листопаді. Грона бузинових ягід стійко тримаються на гілках усю осінь: заморозь їх — і буде в Тебе заготовка на весну.
Для того, аби ягідки бузини пофарбували яйце у чорний колір, необхідно скористатися «золотим правилом».
«Золоте правило» писанкарів
Ми дізналися, що в чорний колір яєчну шкаралупу фарбують ягодами бузини. Отже, можна приготувати ягідний відвар, занурити в нього біле яйце і воно стане чорним? Ні. Фарбування відбувається послідовно: спочатку біле яйце фарбують у найсвітлішому барвнику, найчастіше жовтому. Далі можна фарбувати у темніший — червона барва при накладанні на жовту стане густішою, виразнішою. У бузиновий відвар кладуть не біле яйце, а червоне або коричневе. Отож, усі потрібні відтінки та кольори отримують тільки при накладанні темнішої барви на світлішу. Це і є «золоте правило», яке треба знати всім писанкарям.
Рецепти фарбувальних відварів із рослин
Зробити яєчну шкаралупу кольоровою — просто: потрібно лише приготувати відвар і занурити в нього яйце на певний час (але не забуваючи про «золоте правило»). Для початку потренуйся таким способом фарбувати крашанки, а далі я покажу Тобі, як за допомогою воску й рослинних барвників зробити автентичну писанку.
Ромашковий барвник
Для відвару потрібні:
- пригорща сухих квітів ромашки,
- 250 мл води,
- алюмокалієві квасці (їх можна придбати в аптеці).
Приготування
- Прокип'яти квітки ромашки на малому вогні 10–15 хвилин.
- Проціди через дрібне ситечко.
- Коли відвар прохолоне, додай алюмокалієві квасці (скільки вміститься між двома пальцями).
Час фарбування — 10–20 хвилин.
Бесарабська писанка, пофарбована ромашкою та цезальпінією.
Барвник із цезальпінії
Для відвару потрібні:
- дві пригорщі стружки цезальпінії,
- 250 мл води,
- алюмокалієві квасці.
Приготування
- Прокип’яти цезальпінію на малому вогні 10–15 хвилин.
- Проціди через цупку тканину.
- Додай алюмокалієві квасці.
Час фарбування — 20–30 хвилин.
Бесарабські писанки, пофарбовані цезальпінією.
Барвник із кореня марени
Для відвару потрібні:
- дві пригорщі сухого кореня марени,
- 250 мл води.
Приготування
- Прокип'яти марену на малому вогні 10–15 хвилин.
- Проціди через дрібне ситечко.
Час фарбування — 30–40 хвилин.
Бузиновий барвник
Для відвару потрібні:
- пригорща ягід бузини,
- 230 мл води,
- алюмокалієві квасці.
Приготування
- Прокип'яти ягоди на малому вогні 10–15 хвилин.
- Проціди через дрібне ситечко.
- Додай алюмокалієві квасці.
Час фарбування — 25–30 хвилин.
Подільська писанка, пофарбована почергово ромашкою, цезальпінією та бузиною.
Пам'ятай! Перед фарбуванням яйце потрібно занурити в оцетна3–4 секунди. Так ліпше візьметься барва.
Малюємо писанку за мотивами традиційних зразків Центральної України
Друже, Ти мрієш розмальовувати писанки так, щоб вони дивували рідних та друзів красою, теплом, доладністю? Цьому не навчитися поспіхом. Тому хай не проходить даремно осінньо-зимова пора: навчимося з Тобою робити автентичні писанки за допомогою уже знайомих фарбувальних рослинних відварів.
Я пропоную Тобі розмалювати яєчко у стилі традиційних писанок центральної частини України. На них записані солярні символи, знаки, що зображують народження Всесвіту, вічність, родючість, рослинні символи. Серед кольорів переважають жовтий, червоний, чорний, також трапляються блакитна, зелена, жовтогаряча, коричнева барви. Часто на одній писанці поєднується червоний колір з чорним.
Рідкісні зразки писанок Центральної України збереглися у вигляді кольорових і чорно-білих ескізів завдяки науковцю та краєзнавцю Володимиру Ястребову. У Єлисаветграді (сучасному Кропивницькому) він заснував музей старожитностей, де зберігалось понад 400 зразків традиційних писанок. Але до нашого часу в малюнках дійшли тільки 124. З деякими з них я познайомлю Тебе ближче.
Якщо Ти ще ніколи не робив писанки або ж призабув, як працювати з воском і писачком, переглянь майстер-клас.
Писанка «Половина яблука»
Яблука та яблуні на писанці — символ плодючості, знання й життєвої мудрості, любові. Така писанка в подарунок додасть своєму власникові творчих сил і натхнення. Отож, занурюємося в яблучну тему.
До Твоєї уваги — писанка з села Плетеного Ташлика Маловисківського району Кропивницької області. І хоч у назві йдеться про яблуко, все ж на писанці зображено не плід, а дерево.
Як писати
Спочатку за допомогою писачка ділимо яйце навпіл однією поздовжньою лінією. Малюємо на обох половинах по яблуні. Внизу, обабіч стовбура, виписуємо баранячі ріжки. Фарбуємо писанку в жовтий колір ромашковим відваром. Поміж гілок виписуємо невеличкі кружечки. Занурюємо яєчко в червоний барвник з відвару цезальпінії. І знову малюємо воском краплі поміж гілок. Тло писанки фарбуємо відваром з ягід бузини в чорний колір. Після завершення зводимо віск: запалюємо свічку, розтоплюємо віск на готовій писанці та витираємо його.
Візьми на замітку Якщо Ти розписуєш видуте яйце, не забудь закрити воском отвори перед фарбуванням. А перед зведенням воску отвори потрібно відкрити, інакше писанка трісне.
Писанка «Чобітки»
Серед символів на писанці часто можна побачити зірки, хрести, кола і хвильки, листочки та квіти. Але трапляються й такі знаки, що зображують знаряддя праці або навіть взуття. Зараз ми вчитимемося писати чобітки.
До Твоєї уваги — писанка «Чобітки» з села Березівки Маловисківського району Кропивницької області. На ній зустрілися жовтий і чорний кольори, а це для писанки — рідкісне поєднання.
Як писати
Для початку писачком малюємо дві поздовжні та одну поперечну лінії, розділяючи поверхню яйця на кілька зон. Далі пишемо «павучка», а вже потім у кожному «віконці» малюємо по чобітку. Носком усі чобітки повернуті направо.
Перший колір, у який треба забарвити писанку, — жовтий. По жовтому тлу замальовуємо писачком чобітки через один. Опускаємо писанку в чорний барвник, просушуємо. Потім розтоплюємо й витираємо віск.
Чобітки на писанці утворюють обернену сваргу — це символ сонця, що заходить.
Писанка «Клиння»
Трапляється, що на одній писанці намальовані символи води та сонця, а буває й так, що на єдиному крихітному яйці вміщено цілий сонячний календар. У колекції Володимира Ястребова така писанка є — «Клиння».
Вона походить із села Інгуло-Кам’янки Новгородківського району Кропивницької області. Її символіка так і вабить око: не відразу й зрозумієш, що і як тут побудовано.
Як писати
Малюємо писачком дві поздовжні та одну поперечну лінії. Тепер на писанці утворилося шість прямих хрестів. Час виписувати дуги. Це нескладно, якщо не поспішати й упевнено тримати писачок у руці.
Фарбуємо яйце в червону барву (не забувай, що за «золотим правилом» їй має передувати жовтий колір).
Заповнюємо воском червоні клинці: на пояску «закриваємо» то верхній, то нижній клинок почергово. А вздовж — обираємо ті «дольки», які не будуть торкатися вже заповнених. Занурюємо писанку в чорний барвник, даємо їй висохнути й зводимо віск.
Клиння — солярний знак, що вказує на рух сонця. З іншого боку — кожен хрест на цій писанці почергово позначає то весну з літом, то осінь із зимою. У такому разі перед нами — цілий сонячний календар.
Писати писанку восени — надзвичайно приємно. Стає прохолодно, то ж так добре посидіти з писачком біля запаленої свічки. А готуючи відвари, можна зігрітися на теплій кухні.
Пишімо писанки — і зігріваймося теплом цих маленьких мистецьких шедеврів!
Автор: Ірина Михалевич
Читай також:
Принади осіннього писанкарства: готуємося до Великодня
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: