Краса під ногами: весняні квіти, яких ти не помічав
Крокусами захоплюються, про підсніжники складають легенди, а ці весняні квіти обабіч доріг просто топчуть, байдуже проходячи повз. Несправедливо! Дивись, які непримітні, але витончені польові та лісові квіти першими радують око навесні, — знайомся ближче з флорою рідного краю!
З висоти людського зросту не завжди помітиш красу, що скромно ховається в траві. Перш за все людина звертає увагу на те, що вище та більше. Однак світ, який ми топчемо ногами, не менш прекрасний і захопливий!
Мокриця (зірочник)
На початку квітня узбіччя доріг, поля та галявини вистилають густі зелені килими. Придивися уважніше — і ти неодмінно помітиш маленькі білі зірочки у траві. Це цвіте мокриця — багаторічний бур’ян із сімейства гвоздикових. Назву рослина отримала не випадково — її соковиті листочки й стебла завжди мокрі.
Зі 120 видів мокриці в Україні поширені 20. Зірочник плодоносить двічі на рік, виділяючи до 20000 насінин. Вони зберігають життєздатність близько 20 років! Ось чому мокриця поширена майже у всіх куточках світу і так набридла городникам. Однак не поспішай топтати зелені острівці — відвари мокриці використовують у народній медицині як заспокійливий та протизапальний засіб. Рослина багата вітамінами, тому її вживають ще й в сирому вигляді у якості салату.
Глуха кропива пурпурова
Глуха кропива полюбляє рости у затінках парків, уздовж парканів та біля доріг, тому її легко не помітити в траві. Але не хвилюйся — на відміну від звичайної, ця кропива зовсім не пече, тож поганих спогадів після зустрічі з нею не залишиться. Пурпурові квіти з’являються у квітні-травні та продовжують радувати погляд перехожих до пізньої осені.
Ця зелена красуня з оксамитовим листям та різким запахом росте у вологих ґрунтах Європи, Азії та Північної Африки. У нас рослину вважають бур’яном, а от шведи використовують її в їжу. І не дарма — глуха кропива, навколо якої завжди рояться бджоли, має чудові лікувальні властивості: покращує обмін речовин та заспокоює.
Вероніка дібровна
Цю тендітну блакитну квітку частенько можна помітити на луках, узбіччі доріг та пасовищах. Однак мало хто знає, як вона називається. Вероніка дібровна поширена по всій Україні, а також у Європі та Північній Азії.
Колір квітки залежить від її віку: спочатку вона майже біла, потім світло-блакитна, бузкова, фіолетова. У розпалі цвітіння пелюстки яскраво-сині.
Чина весняна
Прогулюючись лісом всередині весни, ти можеш натрапити на витончені пурпурово-сині квіти заячого гороху. Саме так називають чину весняну в народі. Рослина поширена на всій території України. Найчастіше зустрічається на пасовищах листяних та мішаних лісів. Багаторічна, живе 35–40 років.
На початку цвітіння усі пелюстки малиново-лілові. Та з часом суцвіття набирає строкатого забарвлення: нижні, старі квіти стають темно-синіми, а нові мають рожевий або фіолетовий колір. Цвіте чина весняна недовго, зовсім скоро на місці квітів з’являються пласкі зелені боби.
Жовтець їдкий
Незаслужено обділений увагою і жовтець їдкий. Навіть похмурої погоди його простенькі квіти не губляться в траві. А все тому, що жовтець має глянцеві пелюстки, які відбивають сонячне світло. Якщо довго дивитися на ці яскраві квіти, зарябіє в очах. Через це друга назва рослини — куряча сліпота.
Цвіте з травня по вересень. Любить сонячне світло, тож росте на відкритих місцевостях: луках, галявинах, полях. Отруйна рослина.
Печіночниця
У листяних та мішаних лісах України росте надзвичайно красива весняна квітка — печіночниця. Її ніжні пелюстки — ясно-блакитного кольору. Рослинка не любить сонця, тож найчастіше ховається у затінку. Помилуватися квітами печіночниці щастить не кожному. Цвіте рослина з квітня по травень. Найчастіше побачити її можна у Житомирській, Волинській та Рівненській областях.
Будра плющевидна (собача м’ята)
Цю крихітку майже не видно в траві, однак вона нічим не гірша від своїх квітучих родичів. Зацвітає у квітні, вирізняється специфічним, доволі неприємним м’ятним запахом.
Зустріти будру можна на Сході Європи, у Монголії, Японії, Китаї, а також на Кавказі та Півночі Америки. Селиться вона на полях та берегах річок, у ярах та садах. Хоч будру й не відносять до бур’янів, вона любить розростатися, а тому небезпечна для інших рослин, бо не дає їм повноцінно рости.
Ряст
У помірному поясі Північної півкулі налічують близько 320 видів рясту. Це одна з перших весняних квітів, що радують око після довгої зими. Ряст починає рости ще під снігом, у березні. А в квітні з'являються ніжні суцвіття-китиці. Ранньої весни бузкові острівці рясту дуже красиво розбавляють білі моря лісової анемони.
Смілка широколиста
У травні зацвітають смілки. Ці весняні квіти білого кольору не дають спокою багатьом господарям, адже ростуть не лише вздовж лісосмуг та на луках, але й засмічують городи та сади. Смілки білі поширені по всій Україні. Певен, вони не раз зустрічалися й на твоєму шляху. Та якщо людині ці квіти-паразити не до душі, їх з великим задоволенням з’їдає велика рогата худоба.
Тепер ти знаєш: крім сон-трави та пролісків наш край багатий і на інші не менш прекрасні весняні квіти. Поява цих маленьких, але сміливих вісників весни свідчить про те, що тепло прийшло остаточно і безповоротно. Дізнавайся більше про найкрасивіші весняні квіти України і вражай знаннями друзів!
Квітучого настрою та дивовижних відкриттів!
Читай також:
Краса під ногами: весняні квіти, яких ти не помічав
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: