Великі справи Індіри Ганді
«Немає шляху до свободи, тому що свобода і є шлях» . Ці неперевершені слова прем’єр-міністра Індії, борця за незалежність своєї країни і просто сильної жінки Індіри Ганді свого часу вразили світ, і залишаються актуальними дотепер. В чому ж секрет колосальних успіхів, популярності й визнання Індіри Ганді, та чому жителі її рідної землі досі називають жінку «матір’ю всієї Індії»?
Індіра Ганді стала першою жінкою в історії, яка, здобувши посаду прем’єр-міністра Індії, очолила найбільшу демократичну державу в світі. Але все це було потім, у далекому 1966-му, а поки що повернемось у часи, коли майбутня залізна леді була маленькою дівчинкою із заможної родини Джавахарлала Неру.
Ще у дворічному віці Індіра познайомилася з Махатмою Ганді, видатним філософом, лідером та ідеологом національно-визвольних рухів у Індії. За порадою «батька нації» восьмирічна Індіра організувала в рідному місті об’єднання з розвитку домашнього ткацтва.
Знайомство з політиком стало для Індіри фатальним та запалило в дівчині жагу до боротьби за незалежність. Чи могла вона уявити, що колись носитиме знамените прізвище свого дорослого наставника? Фероз Ганді – саме так зватимуть чоловіка Індіри, який насправді не матиме родинних зв’язків з Махатмою.
В юності Індіра виступала з палкими промовами перед молоддю, наслідуючи своїх великих «предків». А коли батько дівчини став першим прем’єромнезалежної Індії, вчилася політичному мистецтву, супроводжувала його на усі зустрічі та намагалась усіляко підтримувати на новій посаді, забувши про чоловіка та двох синів.
Вихована в суворій дисципліні, з бездоганною освітою, Індіра уявлення не мала, як влаштовувати світські прийоми та зустрічі. Довелося вчитися. Без посмішки не згадати: готувався прийом Далай-лами, всі дрібниці аж до кулінарних вподобань було враховано, та раптом Індіра з жахом згадує, що поважні гості не вживають їжу пополудні. В результаті, 75 гостей приймали о пів на дванадцяту, а ще 150 — пів на другу.
1960-ті стали складним випробуванням для Індіри. Спочатку йде з життя чоловік, згодом не стає батька. Та жінка, втративши головну опору в житті, все ж відважується почати власну політичну кар’єру. В 1966 році 48-річну Ганді, сильну жінку з білосніжною посмішкою та сталевим характером, обирають лідером партії Індійський національний конгрес і прем’єр-міністром країни.
За роки правління Індіра Ганді досягла багато чого:
1. В країні активно розвивалася промисловість.
2. Приймалися міри з ліквідації бідності.
3. Відбулась націоналізація банків.
4. Активно розвивалась наука і техніка.
5. Впроваджувалися програми з охорони здоров’я.
6. Сільське господарство повністю забезпечувало Індію власною продукцією.
А ще Ганді намагалась налагодити тісні відносини з СРСР та протистояти релігійним конфліктам в Індії. Після гучної військової операції «Блакитна зірка» проти озброєних сикхських сепаратистів, які нападали на мирних жителів, вважаючи себе борцями за свободу та мучениками віри, Індіру Ганді було вбито її ж охоронцями-сикхами перед власним будинком у Делі.
Нині доріжка, по якій востаннє ступала нога Індіри, вкрита кришталевою оболонкою — знак пошани колишньої Чехословаччини до видатної жінки-політика.
Здається, відважна Індіра Ганді, ця східна Жанна д’Арк з ароматом прянощів у душі, вміла все: керувати державою, любити батьків, поважати чоловіка, народжувати синів, виживати у в’язницях, одним поглядом зупиняти кровопролиття і навіть «… запобігати ядерним катастрофам». Саме за унікальне поєднання цих якостей та великі добрі справи жінку й досі люблять та поважають мешканці її Батьківщини.
Великі справи Індіри Ганді
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі:
Malina Sonyachna