Буктрейлер: розкажи про книгу по-новому!
Друже, коли Ти йдеш у кінотеатр, на екрані показують трейлери фільмів, які от-от вийдуть у прокат. А Ти знаєш, що на книжки теж бувають трейлери? Можливо, Ти бачив їх або навіть робив на урок?
Буктрейлери допомагають зрозуміти, про що книга. Вони стисло розповідають сюжет і занурюють в атмосферу твору, проте не розкривають інтригу, аби цікаво було читати. Вмощуйся зручніше — Пустунчик розповість Тобі, звідки взялися буктрейлери, покаже свої улюблені та пояснить, як зробити буктрейлер самому.
Що таке буктрейлер?
Щоб зробити книгу популярною, у ХХІ столітті встановити звичайний білборд замало. В еру смартфонів, коли від екрана улюбленого ґаджета за комір не відтягнеш і поважного дядечка, і затятого двієчника, розважливий видавець неодмінно подбає про якісний буктрейлер.
Дивись історію про втомленого ведмедя, який понад усе на світі хотів виспатися, але мав одну проблему: галасливого сусіда. На перший погляд, це кумедний мультфільм, а насправді буктрейлер на книгу Джорі Джона та Бенджі Девіса «Надобраніч вже!»
Як бачиш, буктрейлер — це короткий відеоролик, який надихає прочитати книгу.
Мета таких роликів — привернути увагу до нового видання чи класичного твору: розсмішити або зворушити, налякати або викликати захоплення.
Якісний буктрейлер триває не більше трьох хвилин. Він може передавати емоції, асоціації до подій в книзі, але ніколи не відкриє її таємницю — хіба ж цікаво читати, коли всі карти розкрито?
Буктрейлери допомагають знаходити нових читачів. Не хочеш возитися з численними анотаціями в бібліотеці? Рекламні відеоролики — ось що Тобі потрібно! А найприємніше те, що для їх перегляду не треба навіть виходити з дому. Увімкнув комп’ютер і обирай книгу на свій смак та гаманець.
Наступний буктрейлер — один з моїх улюблених. Він розповість Тобі про туконі — загадкових мешканців лісу зі сторінок дитячих книг Оксани Були.
Хто вигадав буктрейлери?
Перші буктрейлери з’явилися 2002 року в США. Це були звичайні слайд-шоу з ілюстрацій, підписів та закадрових коментарів. Однак справжню популярність буктрейлерам принесла демонстрація відео до вампірської саги Крістін Фіхан «Темна симфонія». Сталося це 2003 року на книжковій ярмарці в Луїзіані.
В Україні появу буктрейлерів пов’язують з видавництвом «Фоліо», яке до Львівського форуму в 2008 році створило буктрейлери на дві книги подружжя Шевченків: «Кривава осінь у місті Лева» та «Оксамитовий перевертень».
Активно рекламує книги за допомогою трейлерів видавництво «Грані-Т».
Зазвичай буктрейлери завантажують на популярні відеохостинги (як от YouTube), де вони швидко розповсюджуються в Мережі.
Якщо раніше трейлер до книги був схожим на музичний кліп або просту анімацію, нині видавничі буктрейлери швидше нагадують відеоанонси фільмів. Саме виходу кінострічки очікували глядачі, переглянувши буктрейлер до книги Джаклін Вілсон «Лілі сама собою». Більше мільйона переглядів зробили книгу лідером продажів у Великобританії.
Як зробити буктрейлер своїми руками?
Надихни однокласників прочитати Твою улюблену книгу — створи крутий буктрейлер своїми руками.
Та не поспішай монтувати відео. Спочатку виділи найцікавіші моменти, цитати з книги та продумай сценарій буктрейлера. Його вибір залежить від мети Твоєї роботи.
Найпростіші буктрейлери створюють за допомогою комп’ютерної програми PowerPoint або PhotoStory. Для складніших знадобиться Кіностудія Windows Live або Windows Movie Maker.
Щоб відео легко сприймалося глядачами, обирай зрозумілі шрифти і пам’ятай: відеоряд повинен відповідати коментарям.
Для створення буктрейлера використовуй:
- фотографії,
- мальовані ілюстрації,
- відеонарізку з фільмів,
- любительське знімання,
- музичний супровід,
- текстові слайди.
Далі я покажу Тобі аматорські буктрейлери. Вони простіші за видавничі, адже їх створювали звичайні любителі книг — точнісінько такі ж, як Ти. Коли Ти виростеш і матимеш якісну техніку, неодмінно знімеш крутий професійний буктрейлер. А поки що дивись, якими бувають трейлери до книг, та надихайся на власний шедевр.
Буктрейлер-розповідь
Якщо Ти плануєш заінтригувати глядачів цікавим сюжетом книги, у нагоді стане буктрейлер-розповідь. Як і анотація книги, він знайомить читача з основою сюжету, залишаючи місце для таємниць і загадок. А ще викликає бажання дізнатися: а що далі? Привідкрити завісу подій твору Тобі допоможуть ілюстрації з книги, музика та закадрові коментарі. Зазвичай саме стислий сюжет з найяскравішими кадрами та недомовками лежить в основі кінотрейлерів.
Дивись буктрейлер на повість-казку українського письменника Юрія Винничука «Місце для дракона». Можливо, Тобі захочеться прочитати цю книгу або подарувати комусь із друзів.
Атмосферний буктрейлер
Всередині цього буктрейлера панують пристрасті. Ще б пак, бо ж його завдання — передати атмосферу книги. Для створення такого відео Тобі доведеться зібрати до купи весь свій режисерський талант: викликати емоції — ще те завдання для автора!
Книга написана у жанрі фентезі? Зроби акцент на атмосфері чарів та магії: додай малюнків з феями, чарівниками та відьмами, добери фантастичні пейзажі й таємничу музику. Ось який вигляд може мати буктрейлер на серію книг про Гаррі Поттера письменниці Джоан Роулінг.
Якщо ж книга про кохання, без зворушливого музичного супроводу не обійтись. Емоції, переживання, біль та радість героїв мають бути відображені у відеоряді.
Концептуальний буктрейлер
Передати думки та світогляд автора книги можна за допомогою концептуального буктрейлера. В його основі — рекламування незвичайної ідеї твору. Що хотів сказати автор, які думки бажав він донести до читача? Під час створення концептуального відеоанонсу книги роби акцент на її смисловому змісті, як зробили це автори буктрейлера до алегоричної повісті-казки «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері.
За способом візуальної демонстрації тексту буктрейлери бувають:
1. Ігровими. Приміром, короткий фільм про книгу. Ігрові буктрейлери часто знімають на класичні твори і на основі існуючого фільму, використовуючи найцікавіші кадри та музику.
Буктрейлер на книгу Галини Вдовиченко «Ліга непарних шкарпеток».
2. Неігровими. Це набір слайдів з книжковими розворотами, цитатами, світлинами, малюнками та ілюстраціями. Неігровий буктрейлер може створити навіть початківець. Головне — старання, правильні ілюстрації та відповідна музика.
Буктрейлер на книгу «Зачарована Десна» Олександра Довженка.
3. Анімаційними. Створення мультфільму про книгу.
Буктрейлер на книгу Сергія Ільїна та Марини Дружиніної «Сказки из разных стран».
Конкурси буктрейлерів
Створення буктрейлерів стало настільки популярним серед молоді, що перетворилось на мистецтво. Під час книжкових фестивалів, які організовують відомі бібліотеки, журнали та видавництва, вручаються нагороди за найкращі з них. У конкурсах зі створення буктрейлерів беруть участь і дорослі, і діти.
До найвідоміших премій в галузі створення буктрейлерів належать MobyAwards (США) та BookVideo (Англія). Проте і в нашій країні є можливість показати свої режисерські здібності на всеукраїнських конкурсах буктрейлерів.
Буктрейлер на книгу «Аліса в Країні див» Льюїса Керрола.
А як Тобі ідея влаштувати конкурс буктрейлерів у Твоїй школі? Покажи цю статтю своєму вчителю — Твоїм однокласникам напевне було б цікаво дізнатися більше про улюблені книги ровесників.
Не зволікай! Збирай друзів та спробуйте разом створити унікальний буктрейлер на улюблену книгу. Хтозна, можливо, саме вам вдасться створити маленький шедевр та вибороти звання найсумлінніших любителів книг школи.
Читай також:
Буктрейлер: розкажи про книгу по-новому!
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: