Сонце — на літо, зима — на мороз

Сонце — на літо, зима — на мороз

Друже, а Ти знаєш, як називається час, коли сонце піднімається на найменшу висоту над горизонтом? День зимового сонцестояння. Наші предки слов’яни пов’язували з ним чимало вірувань та прикмет. Яких? Читай далі, і неодмінно дізнаєшся.

24 т. 0

Під час зимового сонцестояння спостерігається найкоротший день, на зміну якому приходить найдовша ніч. У північній півкулі, а від так і в нас в Україні, День зимового сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня.

До речі, Ти помічав, як важко прокидатись у ці зимові дні? Все через те, що рано-вранці ще зовсім темно, і наш організм «гадає», що ніч іще не закінчилась. Ще б пак, адже 22 грудня Сонце сходить о 9-й годині 2 хвилини і заходить о 16-й годині 3 хвилини.

День зимового сонцестояння

Поступово зимове сонцестояння зміщується у часі, адже сонячний рік не збігається з календарним. Вченим День зимового сонцестояння сигналізує про початок астрономічної зими. Але ми ж із Тобою оптимісти, а тому вважатимемо, що все повільно, але впевнено рухається до літа, адже з ранку 22 або 23 грудня світловий день поступово збільшується.

День зимового сонцестояння

Давним-давно існувала цікава традиція: щороку взимку дзвонареві, який оголошував про народження сонця, вручали 24 срібняки, а влітку, коли бідолаха сповіщав, що «сонце повертає на зиму», його змушували протягом доби сидіти у темниці.

На Русі День зимового сонцестояння шанували ще за часів язичництва. «Сонце — на літо, зима — на мороз», — говорили в народі. Настання найдовшої ночі пов’язували з волею Карачуна — жорстокого повелителя темряви, морозів і вічної холоднечі.

День зимового сонцестояння, народні премети

Наші предки в День зимового сонцестояння святкували Новий рік, разом з яким на Землю спускався Коляда — Молоде Сонце, бог духовного відродження та веселощів. В його честь запалювали величезне багаття та пекли обрядовий хліб у формі сонця.

День зимового сонцестояння, народні премети

Старожили розповідають, що 22 грудня, на Ганни, люди особливо пильно стежили за погодою та пов’язували з нею народні прикмети.

Якщо на деревах іній — рясно вродить пшениця та жито.

Дощ іде — до мокрої весни.

Яка Ганна до полудня, така зима до кінця грудня.

Прийшли Ганки — сідай у санки.

Сонце ясне, променисте — Новий рік морозний, похмуро та іній на деревах—під Новий рік хмарно, з відлигою.

Тихий безвітряний день — гарний урожай плодових дерев.

День зимового сонцестояння, народні премети

Теги: Дивовижне
Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

24 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Сонце — на літо, зима — на мороз

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.