Подаруночок від Святого Миколая
Святий Миколай-Чудотворець належить до найвизначніших святих християнської церкви.
З особливим нетерпінням чекають на його день діти: для них він означає веселощі й подарунки.
Але було так не завжди… Яка ж передісторія цього свята?..
День Святого Миколая перетворився на дитяче свято на німецьких землях. Cталося це не одразу. Так, в деяких країнах і до сьогодні, особливо в Болгарії та Греції, Святий Миколай вважається опікуном подорожніх, моряків і рибалок. Йому присвячене місто Амстердам, столиця Голландії, країни великих мореплавців.
Святий неодноразово приходив на допомогу людям під час стихійного лиха — силою молитви зупиняв грозу чи бурю. Так довгий час вважалось і в Україні. За часів козацтва кожен рибальський курінь повинен був обов’язково мати ікону святого, перед якою на початку ловецького сезону й у часи негоди, стихійного лиха служили молебень.
Вважався Святий Миколай і захисником бідних, скривджених, несправедливо засуджених. Шанували святителя і як покровителя шлюбу. Згодом через те, що вшанування Святого Миколая випадало двічі на рік — у грудні та травні — за свого покровителя його взяли й трудівники-селяни…
З появою шкіл при храмах Святий Миколай став опікуном учнів. Так, за хроніками відомо, що в ХІ столітті у Кельнському соборі в день пам’яті святителя учнів церковної школи обдаровували солодощами.
З храму та школи ця традиція поширилося в родини. У середньовічній Німеччині саме напередодні Свята Миколаяматері вручали дітям новий зимовий одяг та інші обновки. Окрім цього, діти отримували й солодощі, горіхи, сухофрукти та особливі солодкі хлібці з сушеними грушами (у нас, як Ти знаєш, діткам дають смачнюче печиво — миколайчики-медівники), шкільне приладдя, зрідка іграшки, які ховали в черевики.
Діти, котрі протягом року не слухалися батьків, отримували цього дня замість солодощів — різочку. Вважалося, щоМикола-Чудотворець записував у своїй Золотій книзі, хто гідний подарунка, а хто ні. У деяких країнах нечемні діти замість різки дістають вуглину чи картоплину.
У деяких країнах Західної Європи супутником Святого Миколая був ослик, який допомагав розвозити подарунки. Ослик мав нібито незвичайну сіро-сріблисту шерсть. Для нього дітки лишали біля черевичків кілька морквин.
В Україні День Святого Миколая здавна був значним і веселим дитячим святом. У різних місцях миколаївські гуляння мали різноманітні назви й особливості: обходження дворів, миколаївські колядки, миколаївські скрипники (змагання музик) тощо. І майже по всій Україні для малечі випікали особливе печиво — миколайчики.
Отож, мої друзі, будьте слухняними! І в ніч із 18-го на 19-те грудня із небес до Тебе неодмінно спуститься Святий Миколай, а на ранок під подушечкою Ти неодмінно знайдеш жаданий гостинець!)
Подаруночок від Святого Миколая
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі:
Наталья Остаповська
Екатерина Скворцова
Юлия Чуйко
Марина Мельник