Про вживання слова «даний»

Про вживання слова «даний»

Як приємно розмовляти українською мовою, коли вона чиста, мелодійна, жива! А щоб вона була такою, потрібно позбутися слів, які засмічують її та роблять не такою милозвучною. Сьогодні будемо дізнаватися, як побороти один злісний канцеляризм.

82 т. 0

Мабуть, Тобі часто доводиться чути (або й вживати) такі словосполучення:

  • на даний момент;
  • у даній ситуації;
  • дана стаття;
  • даний договір.

Здається, ніби слово «даний» робить висловлювання офіційнішим, переконливішим. Та насправді воно — канцеляризм, якого варто уникати.

Про вживання слова «даний»

Канцеляризми — слова, які перекочували у щоденне мовлення із наукового та офіційно-ділового стилів. Мабуть, найбільше слово «даний» полюбляють юристи: від своїх колег-росіян вони так часто чули конструкції на кшталт «данный документ», що й собі вирішили говорити так само. Хоча чому б не сказати просто — «цей документ»?

Бо ж слово «даний» викликає запитання: хто кому що дав? І виправдане його вживання саме у випадках, коли на це запитання знаходимо відповідь у реченні.

Ось, до прикладу, фрагмент вірша Тараса Шевченка, де слово «даний» вжите правильно:

Ви — розбойники неситі..
По якому правдивому,
Святому закону
І землею, всім даною,
І сердешним людом
Торгуєте?

Отже, перед тим, як вживати слово «даний», поміркуй, яке значення Ти в нього вкладаєш. Для цього перевір, чи можна переформулювати речення так, щоби використати слово «давати». Ось поглянь:

  • Цей талант був даний йому Богом. – Цей талант йому дав Бог.
  • Ця книга не може бути дана у тимчасове користування. – Цю книгу не можна давати у тимчасове користування.
  • У даній ситуації потрібно діяти швидко. – А ось тут переробити речення вже не вийде. Тож виправляємо: «У цій ситуації потрібно діяти швидко».
  • На даний момент це робити недоречно. – Знову ж таки, чому б не сказати простіше і красивіше: «Зараз це робити недоречно».

Аби зробити спілкування живим і теплим, а мову — милозвучною, уникаймо канцеляризмів. Розмовляймо українською правильно!

Про вживання слова «даний»

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

82 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Про вживання слова «даний»

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.