Пернаті архітектори: дивовижна краса пташиних осель
Височезні підйомні крани транспортують бетонні плити на десятки метрів угору, зводячи житлові будинки для людей. А які оселі будують ті, в кого на озброєнні лиш лапи, крила та дзьоб?
Винахідливість пташиних гнізд вражає. Звісно, адже пернатим необхідно збудувати надійне укриття від сонця, дощу та непроханих гостей-хижаків. Підглянемо, де вирощують потомство наші крилаті друзі — птахи?
Наука, що вивчає гнізда птахів, називається каліологією. На її рахунку чимало цікавих знахідок і відкриттів. З задоволенням розповім тобі про найдивовижніші пташині гнізда планети. Полетіли?
Ткачики
У Південній Африці, Намібії та Ботсвані мешкають незвичайні крилаті архітектори — ткачики. До побудови гнізда птахи ставляться з особливою ретельністю. Самець будує гніздо з трави, пальмового листя та очерету, підвішуючи домівку на тонких гілках алое чи акації. А потім приплітає внизу довгу трубку, аби до кладки не дісталися змії, готові цупити яйця і пташенят.
Ткачик-байя будує гніздо. В природі існує 272 види ткачиків, і кожен вирізняється власним мистецтвом побудови гнізда.
Протягом року самець будує до 25 гнізд — що надійніші та міцніші гнізда, то більше самок дадуть згоду на шлюб. Ткачики — птахи общинні, тому часто будують колективні гнізда, схожі на копиці сіна з безліччю отворів. У такій комунальній квартирі вміщаються сотні пар ткачиків.
Висота гнізда общинного ткачика досягає 3 м, ширина — до 6 м. Навіть не віриться, що створюють такі солом’яні хороми крихітні пташечки завбільшки 15 см!
Через кілька років, коли дерево не витримує навантаження, конструкція падає на землю. Зруйноване гніздо ткачики використовують для побудови нового поселення.
Наметник
Близькі родичі райських птахів, наметники, мешкають в Австралії та Новій Гвінеї. Під час шлюбного періоду самці створюють особливе помешкання, схоже на альтанку. Така квартира покликана привабити самку, адже побудована не тільки з трави та гілок, але й майстерно прикрашена квітами, жуками, ягодами та іншими яскравими дрібницями. Самка заходить до намету, оцінює апартаменти та рівень відповідальності самця й приймає рішення про створення сім’ї.
Але найцікавіше, що шлюбний намет не є домівкою для потомства. Всю роботу зі створення гнізда та догляд за пташенятами здійснює самка. Гнізда наметників — чашоподібні й розташовуються на деревах.
Фламінго
У незвичайного птаха все має бути незвичайним, навіть гніздо. Оскільки фламінго частенько селяться на мілководді боліт, новоспечена пара спільними зусиллями створює гніздо з мулу: згрібає його лапами докупи та ліпить щось схоже на крихітний вулкан із заглибленням для яйця.
Фламінго — птахи колоніальні, тож гніздуються цілими зграями. Іноді чисельність колонії досягає 1000000 осіб. І хоч за сезон у пари з’являється лише одне пташеня, батьки піклуються про всіх пташенят колонії! Утворюються справжнісінькі «дитячі садки», де кілька дорослих наглядають за малечею, поки решта у пошуках їжі.
Пічник рудий
Дивом будівельної техніки можна назвати глиняне гніздо пічника рудого, мешканця Південної Америки. Оселя птаха побудована з бруду, коріння та волокон і нагадує футбольний м’яч, тільки вдвічі більша. Спереду — отвір у вигляді арки, а всередині домівка пічника схожа на раковину равлика з гладенькими стінками та затишною кулястою кімнаткою для пташенят.
Спорудження такого гнізда іноді займає місяць. Не дивно, адже його маса може сягати 3–5 кг! Близько 2000 разів самець літає за глиною під час будівництва оселі. Після того, як самка знесе 3–5 білих яєць, подружжя по черзі насиджує кладку протягом трьох тижнів.
Австралійські смітні кури
Гніздо австралійської смітної курки — найбільше у світі. Це гігантський інкубатор із землі або гумусу, де закопані курми яйця зігріваються сонячним теплом або теплом від гниття рослин. Висота насипу може досягати 4, 5 м, а ширина — 10, 6 м.
За кладкою слідкує самець. Шкіра всередині його дзьоба настільки ніжна, що слугує йому справжнім термометром. З його допомогою півень відстежує температуру всередині гнізда й або розкопує кладку, або засипає піском. Курчата, що вилупились, виповзають з піску та відпочивають. За кілька годин вони вже бігають, а за добу — літають.
Птахи-носороги
Птахів-носорогів сміливо можна назвати майстрами маскування. Відклавши яйця у дуплі дерева, самка замуровує себе зсередини і там вирощує пташенят. А самець годує все сімейство через вузьку щілину. Коли пташенята зміцніють, самка розбиває гніздо та вилітає разом з потомством.
Птахів-носорогів та їхні дивовижні гнізда можна побачити в Африці, Південно-Східній Азії, на островах Тихого та Індійського океанів.
Колібрі
Гніздо колібрі вражає своїми розмірами. Оселя птаха настільки крихітна, що запросто поміститься на звичайному персику. Своє гніздо колібрі виготовляють із павутини, шматочків кори, пуху й трави. За одну кладку колібрі відкладає 2 яйця. Їхній діаметр не перевищує 10 мм.
Живуть колібрі в екваторіальних лісах Південної та Північної Америки, всюди, де багато квітів.
Ремез
Ще один скромний, але надзвичайно талановитий будівельник — це ремез. Його гніздо нагадує теплу вовняну рукавичку. В Україні гніздо ремеза можна побачити на вербі, низько над водою. Ремез будує домівку з пуху комишу, трави та інших болотних рослин.
Але найцікавіше те, як ремез прикріплює гніздо до гілки. Тримаючи в дзьобі травинку чи жмут пуху, птах кружляє навколо гілки, намотуючи будівельний матеріал. Справжній цирковий виступ!
Окрім надання незвичайної форми гнізду ремези люблять прикрашати свої домівки бруньками та квітами верби. А в Київському університеті зберігається гніздо, рясно оздоблене насінням в’яза.
Ось такі надійні, міцні та затишні домівки роблять птахи. І все це без жодного цвяха!
Читай також:
Пернаті архітектори: дивовижна краса пташиних осель
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: