Я знайшов пташеня! Що робити?

Я знайшов пташеня! Що робити?

«Воно таке крихітне, беззахисне й незграбне», — напевно, так думають усі, хто бачить маленьке пташеня, яке випало з гнізда. Його так і хочеться забрати додому, подарувавши тепло й піклування. Але чи потребує цього маленьке створіння?

121 т. 1

Літечко — це пора, коли сади, ліси й парки прикрашені розкішним пишним зеленавим вбранням, приємними пахощами й щебетом пташок . Здається, мелодія долинає з усіх сторін. Он на гілці причаївся шпак, по доріжці гуляє горобець, а ген-ген видає своє дзвінке «чілн-челп» жайворонок. І хтозна: можливо, у когось із них уже підростають пташенята. Вони сидять у гнізді й чекають батьків, доки ті у пошуках їжі. Вони ще такі маленькі, що легко можуть випасти з гнізда. І що, коли саме Ти помітиш у траві одне з таких пташенят?

Що робити, коли знайшов пташеня?

Уяви, Друже, що під час прогулянки трапилась пригода. Ти знайшов маленьке пташеня і не знаєш, як правильно вчинити: залишити його чи забрати додому. Читай далі — і я розповім Тобі, що ж і як робити.

Найчастіше люди знаходять пташенят, які вчаться літати. Їх називають злітками. Намагаючись змахнути крилятами, вони іноді випадають із гнізда.

Пташа-зліток уже оперене, хоча пір’їнки зовсім короткі. Звичайно, воно ще не може самостійно повернутися додому. Але Ти не хвилюйся й не спіши забирати пташа.

Пташа-зліток ще не літає, але вже вміє стрибати й тріпотіти крильми.

Що ж робити, якщо знайшов пташеня-злітка? Давай разом розглянемо ситуації, що могли трапитись, і розберемося, як потрібно вчинити.

Ти знайшов пташеня поблизу дерева. Оглянись довкола. Перевір, чи не видно ніде гнізда: пташеня не могло відлетіти далеко. Прислухайся — і, можливо, почуєш, як пташа «кличуть» братики й сестрички. Якщо гнізда Ти так і не виявив або ж воно знаходиться занадто високо, просто залиш пташеня біля дерева; батьки його знайдуть.

Зліток був далеко від лісу чи саду (поблизу дороги, на шкільних східцях чи на піддашші будинку). У таких місцях пташаті загрожує небезпека: воно може стати поживою для кішки чи собаки. Щоб цього не сталося, віднеси злітка подалі, до дерев і кущів.

Друже, навіть якщо батьки так і не прилетіли до пташеняти, Тобі нічого переживати. Зліток дуже швидко вчиться літати. Тому, можливо, через кілька годин він самостійно відправиться до мами й тата — й обов’язково зустріне їх.

На тільці пташати є поранення. У такому випадку залишати його не можна. Потрібно відразу звернутися до спеціального реабілітаційного центру або ж до ветеринарної клініки: там Тобі підкажуть, що робити.

Ти натрапив не на одного злітка, а одразу на кількох, а поруч — розбите гніздо. Таке часто трапляється від сильного вітру. Якщо гніздо хоч трохи вціліло, «відремонтуй» його за допомогою гілочок та сухої трави.

Коли ж воно розбите вщент, треба змайструвати для пташенят нове житло. Добре, якщо Ти помітив пернатих поблизу будинку: можна швиденько знайти старий маленький кошик чи картонну коробку, вистелити нове «гніздо» паперовими рушничками й підвісити на гілку за допомогою металевого дроту.

Коли можна забрати пташеня додому?

Забирати знайдене пташеня додому можна лише, якщо в цьому є нагальна потреба. Адже як би не старалася людина піклуватися про нього, ніщо не замінить пташаті природних умов життя.

Забрати пташеня можна, якщо воно:

  • щойно народилося: у нього зовсім немає пір’я, воно сліпе й майже не рухається;
  • поранене, а ветеринарної клініки у твоїй місцевості немає або ж вона знаходиться дуже далеко.

Узяти пташеня під свою опіку — це, Друже, велика відповідальність. Тому Ти обов’язково маєш порадитись із батьками перед тим, як приймеш рішення.

Отож, якщо Ти знайшов пташеня і приніс його додому, то перше, що мусиш зробити, — нагодувати його.

Коли і що їсть пташенятко?

У пташати дуже швидкий обмін речовин: це означає, що з’їдена їжа перетравлюється миттєво. Давати їжу пташеняті Тобі доведеться від сходу до заходу сонця: приблизно з шостої ранку до десятої вечора. Годувати треба дуже часто — через кожні 15–20 хвилин. Тобто до 65 разів на день! Тепер уяви лишень, як доводиться трудитися птахам-батькам у пошуках їжі для малят.

Голодне пташеня одразу слабшає. Тому не гай часу й мерщій нагодуй свого підопічного.

Йому можна давати:

  • варені яйця;
  • борошняних хрущаків;
  • зоофобусів;
  • цвіркунів;
  • гусениць;
  • метеликів;
  • мух;
  • жуків.

Зверни увагу! Пташенят не можна годувати хлібом, молоком чи насінням. Небезпечні для них колорадські жуки, сонечка й волохаті гусениці.

Для маленького пташеняти їжу треба подрібнювати й підносити до дзьоба пінцетом. А якщо воно відмовляється їсти, то доведеться годувати його зі шприца без голки. Для цього їжу треба добре потовкти й додати кілька крапель води, якщо суміш вийшла суха.

У інших випадках воду пташаті давати не потрібно. Головне — різноманітний раціон: у ньому має бути не лише сухий корм (цвіркуни, таргани), а й вологий (черв’яки, гусениці).

Облаштовуємо гніздо для пташеняти

Тобі, напевно, хочеться змайструвати для крихітного пташеняти найкращий будиночок — маленький і затишний. Але насправді йому потрібно не красиве, а лише тепле містечко. Тому достатньо зробити для пташати скромне житло.

Що Тобі для цього знадобиться?

  • Картонний ящик із бортиками висотою не менше ніж 10 см.
  • Пластмасова або дерев’яна миска.
  • Паперові рушнички.
  • Тирса.
  • Шматочки тканини.

Якщо в Тебе немає звичайного картонного ящика, то точно є непотрібна коробка, у якій колись було взуття. Вона ідеально підійде для облаштування гнізда, в якому зможе поселитися пташа. В коробку постав маленьку миску. Наповни її тирсою, сіном та клаптиками тканини. Або ж можеш просто вистелити її білими паперовими серветками чи рушничками. У такому гнізді пташеняті буде приємно, тепло і м’яко.

Зверни увагу! Не можна вимощувати гніздо ватою. Не підійдуть для цього й нитки для в’язання — у них пташеня може легко заплутатись і пошкодити лапку чи крило. Нізащо не роби гніздо зі свіжої трави чи листя — пташеняті буде на них холодно.

Упевнений, із гніздом Ти легко впорався! Але це ще не все. Щоб пташеня почувалося максимально комфортно, Ти мусиш забезпечити для нього спеціальні умови.

Пташеняті має бути тепло. Температура у гнізді повинна бути завжди однаковою. Оптимальний показник — 35 градусів: Тобі обов’язково знадобиться термометр, щоб контролювати це.

Зігріти пташеня Ти можеш кількома способами:

  1. Наповнити теплою водою герметичний пакет із пластиковою застібкою і поставити на нього коробку-гніздо.
  2. Налити теплу воду в пластикову пляшку, обгорнути її тканиною або паперовими рушничками й покласти біля гнізда.
  3. Поставити коробку на електрогрілку, встановивши на ній мінімальну температуру.

Кожного тижня температуру можна знижувати на три градуси доти, доки пташеня не звикне до кімнатного температурного режиму.

Коробку з гніздом не можна залишати на протязі. Пташа ще занадто мале, і його тіло не може зберігати тепло. Тому пташине маля дуже чутливе і до низької, і до високої температури.

Не шуми там, де знаходиться пташеня. Воно боїться голосних звуків. Це може спровокувати стрес, небезпечний для здоров’я пташати.

Поради для правильного догляду за пташенятком

Друже, я докладно розповів Тобі, що робити з прирученим пташеням. Та наостанок хочу залишити ще міні-пам’ятку: пообіцяй, що будеш дотримуватися цих правил.

  1. Не турбуй пташеня зайвий раз: не бери в руки й не гладь. Йому це не подобається.
  2. Надягай рукавички, якщо збираєшся торкатися птаха: він може переносити інфекції. І обов’язково після цього мий руки з милом.
  3. Не перекладай пташеня з одного місця на інше, навіть якщо Тобі здається, що воно незручно лежить.
  4. Дотримуйся режиму в годуванні пташати: не давай йому їжу частіше ніж через кожні 15 хвилин і не рідше ніж через 25–30.
  5. Змінювати серветки в гнізді потрібно так само часто, як і годувати пташа. Щойно побачиш, що вони брудні й мокрі, постели нові.
  6. Не дивись на пташеня зверху: так воно буде сприймати Тебе як хижака.
  7. Не став коробку з гніздом високо, бо коли пташеня трохи підросте, може випурхнути й впасти.

Друже, Ти маєш знати, що пташеня, яке виросло в Тебе вдома, уже не зможе повернутися в природні умови. Тому Тобі доведеться залишити його в себе.

Ну от! Тепер Ти знаєш, що робити, коли знайшов пташеня. Але завжди пам’ятай, що не треба забирати пташа додому, якщо йому нічого не загрожує. Найкраще йому буде у своїй, природній домівці.

Читай також:

Теги: Тварини
Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

121 т. 1

оцінити публікацію

Додатив замітки

Я знайшов пташеня! Що робити?

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

VechnoeLetov-avatar

Владислав Зотов

Братан, нашёл птенца стрижа и то что ты говоришь отчасти не правда. Только что был на приёме у орнитолога. 2-3 часа период приёма пищи. Птенец улетит куда хрочет прибьётся к стае и будет всё ему хорошо. Менять не менять сказали только когда грязные. Кормить без шприца. Звуки не мешают "пусть привыкает". Поэтому ты пиши не в утвердительной форме плиз, а то кто-нибудь не поймёт тебя.
08-07-2021