Тринди-ринди коржі з маком

Тринди-ринди коржі з маком

Сьогодні, 14 серпня, — одне з найбільших свят православних християн — Перший Спас. В народі його ще називають Маковеєм, Медовим Спасом, Бджолиним святом, Спасом на воді.

41 т. 0

Цього дня православні згадують сімох братів-мучеників Макковеїв та їхню матір Соломію, які загинули за християнську віру.

Напередодні Першого Спаса ще здавна готували «маковійчик» (букет із м’яти, календули, чебрецю, меліси, чорнобривців і, звичайно ж, маку) та освячували його в церкві. Свячений мак служив оберегом від злих сил. Люди вірили, якщо обсипати маковим насінням оселю, жодна відьма сюди не проникне.

У свяченому зіллі купали немовлят, аби росли здоровими, кропили ним молодят на весіллі, лікували простуду, навіть у колодязь його кидали, щоб посвятити воду. А зберігали цілющий букет у почесному місці — за образами.

На Русі Маковей почали святкувати з 15 століття. У деяких місцевостях свято називали Мокрим Спасом, бо вважали корисним купання у свячених водах.

Сьогодні господині печуть пиріжки з маком, які ще називають шуликами.

А найвідоміша назва Маковея — Медовий Спас. Напередодні Бджолиного свята пасічники збирають мед. Якщо не вилучити його у цей час, то солодкі ласощі розтягають сусідські бджоли. Святий обов’язок кожного пасічника — освятити «врожай» у церкві.

Від сьогодні у православних християн починається Успенський піст. Селяни після Маковея орють під озимину. Колись існувала цікава традиція: найстарішого орача в селі стягували з печі, аби він кинув у землю першу жменю зерна.«Посій Ти, дідусю, першу жменьку на твоє старече щастя,» — просили хлібороби.

Після Маковея помітно холоднішає. Тож не даремне в народі кажуть: «Прийшов Перший Спас — бери шубу про запас».

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

41 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Тринди-ринди коржі з маком

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.