Граттаж — це просто і цікаво!
Ти завжди мріяв намалювати щось незвичайне, унікальне, не схоже на роботи Твоїх однокласників? У мене ідея! Як щодо картини у техніці граттаж?
Граттаж (від франц. Gratter — шкребти, дряпати) – це спосіб виконання малюнка шляхом процарапуваня гострим інструментом паперу або картону, залитих тушшю або чорною гуашшю.
Інша назва техніки – воскографія, інколи її також називають царапкою. Твори, виконані в техніці граттаж, відрізняються контрастом білих ліній малюнка і чорного фону, і схожі на гравюри. А якщо попередньо пофарбувати лист паперу в різні кольори,то малюнок вийде надзвичайно цікавим та оригінальним.
Хочеш створити свою власну картину у техніці граттаж? Давай спробуємо!
Квіткова композиція у техніці граттаж
Для роботи Тобі знадобляться:
- два аркуші паперу (важливо: один — товщий (може бути білий картон — він буде полотном для майбутньої роботи), і один звичайний — для ескізного малюнку),
- олівець;
- ручка, яка вже перестала писати;
- набір гуаші;
- пензлик;
- чорна туш або чорна гуаш;
- свічка.
1. Візьми товщий лист паперу (або білий картон) і познач на ньому хаотичними площинами місця, які в подальшому ми зафарбуємо у різні кольори.
Площини можуть бути будь-яких форм: у вигляді плям, як у мене,або ж у вигляді кругів, смужок. Можуть мати чіткі контури, або плавно перетікати з одного кольору в інший. Все залежить від Твоєї фантазії.
2.Коли площини будуть позначені, розмалюй їх у різноманітні кольори. Кольорову гаму добирай самостійно. Це можуть бути лише теплі, або тільки холодні кольори, або всі кольори веселки, як у мене. Коли весь папір буде розфарбований, залиш його до повного висихання.
Маленька порада: використовуй більше світлих та яскравих кольорів, вони роблять гарний контраст з чорним кольором.
3. Якщо фарба висохла, можна сміливо переходити до натирання паперу. Візьми будь-яку непотрібну свічку та щедро натирай нею папір. Важливо, щоб шар воску був товстим, тоді дряпати малюнок буде набагато легше. Якщо у Тебе утворився такий білий наліт як на фото — тоді все добре. Але перед тим як переходити до наступного етапу, перевір, чи всі площини добре натерті воском.
4.На цьому етапі покриємо папір чорною тушшю або гуашшю. Якщо Ти покриваєш поверхню чорною тушшю, попередньо варто розчинити її з милом. Так туш буде краще лягати на воскову поверхню. Папір зафарбовуємо щільно, не залишаючи білих плям та розводів. Залишаємо до повного висихання і в той час приступимо до наступного етапу.
5. Поки заготовка під малюнок граттаж сохне,підготуємо ескіз нашого майбутнього творіння. Я обрала квіткову композицію. Для початку кругами позначимо розташування майбутніх квітів та намалюємо лінії стебел.
6.На позначених площинах вимальовуємо різноманітні казкові квіти. Їх форму, розмір, листочки Ти можеш придумати сам. Хай Твої квіти будуть оригінальними та фантастичними — це додасть малюнку індивідуальності. Промалюй товщі стебла.
7. Додай до квітів казкові листочки, а також домалюй деталі фону: метеликів, бульбашки та будь-які інші прикраси.
8. Ескіз картини готовий. Залишилось лише перенести його на заготовлене чорне полотно. Як це зробити?Дуже просто.
Зверху на чорний папір рівно приклади папір з ескізів, щоб кутики листочків збігалися. Візьми ручку, яка вже перестала писати, та промалюй контури ескізу, трохи притискаючи. Такий метод допоможе зробити відбиток ескізу на чорному папері. Перевір, чи всі контури ти обвів. Коли все буде готово, зніми листок, і Ти побачиш, що контури малюнку перебились на папір, як показано на фото.
9. А тепер можна перейти до найцікавішого! Отримані контури починай прошкрябувати ручкою, яка не пише, або гострою паличкою. Якщо шар воску під фарбою товстий, то побачиш, як легко і приємно шкрябається малюнок.
Створюючи малюнок у техніці граттаж, Ти впевнишся, наскільки цікаво спостерігати, як під фарбою проявляються різноманітні кольори, і квітка отримує казкове забарвлення.
10. Прошкрябай всі контури до самого кінця. Тоді у Тебе вийде такий малюнок, як у мене. Можна залишити його так, він вже чудовий. А можна ще додати різних орнаментів та штриховок для ще більш оригінального вигляду.
11. На цьому етапі додай малюнку унікальності за допомогою різних штриховок ,орнаментів. Деякі частини можна повністю прошкрябати. За бажанням, додай травичку та деякі елементи фону. Все залежить від Твоєї фантазії.
Вітаю, малюнок готовий! Цю композицію я вирішила зробити кольоровою, тому для початку покривала лист паперу кольоровими плямами. Можна робити і чорно-білі малюнки граттаж. В такому випадку лист паперу не покривається фарбами, а одразу натирається свічкою, а потім — чорною тушшю або гуашшю.
Чорно-білі граттажі схожі на гравюри і виглядають просто неймовірно. Спробуй! Не бійся фантазувати та експериментувати. Спробуй також малювати без попереднього ескізу, відразу прошкрябуючи на готовому полотні. Це чудово розвиватиме Твою фантазію!
Успіхів у творчості!
Автор уроку: Аліна Монич
Читай також:
Граттаж — це просто і цікаво!
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі:
Іванна Густій