Фарбуємо писанки свіжими рослинами
Щовесни ми очікуємо найбільшого свята — Світлого Воскресіння Господнього. Друже, пропоную Тобі навчитися створювати особливо гарні та неповторні крашанки і писанки до Великодня. Спробуй пофарбувати їх свіжими рослинами. Відкриваймо світ природних барвників разом!
Перші дні весни принесли радість очікування тепла, сонця. Вже весело дзвенять синички, посвистують шпаки. Ось-ось прогримить перша гроза — і тоді осміліють ранні весняні рослини чистотіл і кропива. У березні ще сплять багато трав, а кропива хутко прокидається: не боїться вона холодного вітру, радіє першим дощам.
Чимало свіжих рослин уміють фарбувати. Навесні Ти зможеш приготувати відвари з листя молодої кропиви, з березових сережок. Вони з'являються на межі березня і квітня. Зелену фарбу хлорофіл, яку одержують з кропиви, і раніше застосовували як барвник, свого часу експортували за кордон.
Як пофарбувати писанки і крашанки відваром кропиви?
Кропива дводомна росте всюди: поблизу осель, понад річкою, в лісах, на узбіччях доріг. Зріла рослина стає високою, майже людського зросту. Для барвника підійдуть молоді стебла з 4–5 листками. Стебла краще зрізати ножицями, щоб не вирвати рослину з корінням. Не забудь про захисні рукавички.
Щоб приготувати відвар із кропиви, спочатку потрібно нарізати оберемок молодої кропиви, залити стебла холодною водою на кілька годин і так залишити. Віджимати рослину від води слід у рукавичках.
Як готується сам відвар? Приготувати його Тобі допоможуть рідні.
Записуй рецепт! До металевої високої посудини кладемо листя кропиви і наливаємо близько 230 мл води, варимо на повільному вогні протягом 15 хвилин.
Обережно! Кропива не тільки пекуча, під час варіння вона ще й дуже піниться.
Готовий відвар треба процідити крізь сито чи марлю в півлітрову банку, додати дрібку алюмокалієвих квасців і добре перемішати.
Алюмокалієві квасці продаються в аптеці. В один барвник потрібно кинути всього дрібку квасців (це стільки, скільки Ти зможеш взяти двома пальцями). Без них відвар не фарбуватиме.
Як тільки відвар дещо охолоне, можна починати фарбування. Кропива пофарбує писанку (чи крашанку) в ніжний зелений відтінок. Тривалість фарбування — від півгодини і довше. Для кращого результату можна залишити яйце у барвнику на всю ніч.
Пам'ятай! Перед фарбуванням яйце обов'язково треба скупати в оцті протягом 3-4 секунд. Так ліпше візьметься барва.
Фарбуємо писанки відваром березових сережок
В перших числах квітня на березах виростають сережки. Ними приємно фарбувати писанки, бо цей барвник насичує яйце жовтим кольором, таким яскравим, як сонечко. Сережки треба зібрати до того, як вони розкриються і з них посиплеться пилок. Перед варінням краще замочити їх у холодній воді на кілька годин.
Для відвару потрібні:
- добра пригорща свіжих (не сухих) березових сережок,
- 200 мл води.
Березові сережки, як і кропиву, потрібно кип’ятити на малому вогні протягом 15 хвилин. До готового теплого відвару додати дрібку квасців, добре перемішати, щоб квасці повністю розтанули. Твоя крашанка (чи писанка) пофарбується у ясно-жовту барву за 2–3 години.
Писанка, пофарбована відварами з березових сережок, кропиви та кошенілі.
Автор: Ірина Михалевич.
Більше чудових ідей фарбування писанок шукай тут:
Фарбуємо писанки свіжими рослинами
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: