Помідор — овоч, банан — фрукт: розвіюємо міфи

Помідор — овоч, банан — фрукт: розвіюємо міфи

Гадаєш, що банан і ківі — це фрукти, а суниця й полуниця — ягоди? Виявляється, що все навпаки! А чому — спробуємо з'ясувати.

121 т. 3

Овочі, ягоди, фрукти: що є що?

Можливо, Ти зараз здивуєшся, але в ботаніці термін «фрукт» не використовують. Замість нього в науці загальноприйнятим є визначення «плід». Це — орган рослини, що формується із зав'язі, а всередині містить насіння або ж одну велику кісточку. Так, до плодів відносяться й огірки, й помідори, й персики, й горіхи. Проте плід не обов'язково має бути їстівним.

Ягода ж — це різновид плоду. Її особливість у тому, що всередині неї є багато дрібних насінинок. Так-от, з точки зору ботаніки ягодами можна назвати аґрус, смородину, картоплю, банани, ківі, кавуни, баклажани, помідори й огірки.

Але для звичайної людини існують не лише ягоди, а й фрукти. Спробуємо з'ясувати, чим вони для нас різняться.

З точки зору «народного» знання, фрукти та ягоди не схожі між собою тим, що:

  • фрукти здебільшого ростуть на деревах, а от ягоди — на кущах і трав'янистих рослинах;
  • ягоди можуть бути дикорослими, натомість фрукти ростуть лише на садових деревах;
  • будь-які фрукти можна сміливо їсти й не боятися отруїтися; ягоди ж бувають отруйними;
  • ягода примітна тим, що всередині неї є багато насінинок, а фрукт має лише одну насінину з твердою оболонкою — кісточку;
  • ягоди можна взяти двома пальцями — великим та вказівним, а фрукти — лише кількома;
  • ягоди можна повністю покласти в рот, а фрукти їдять, відкушуючи по шматочку.

Однак, з народної точки зору, не зрозуміло, чому ж тоді, наприклад, вишня й горобина ростуть на деревах, якщо це — ягоди. А ось ще аргумент: цитрусові ростуть на деревах, кавуни, дині, огірки розташувалися на довгих батогах, а чорниця й брусниця рясніють на низьких кущах, — і всі вони вважаються ягодами!

Ягоди, про які Ти не знав

Знаєш, чому Ти й досі думаєш, що помідори, огірки, перець — це все овочі? А річ ось у чому: історично склалася думка, що важливі не біологічні особливості плоду, а смак і використання в кулінарії. Б'ємося об заклад, Ти й зараз переконаний: фрукти — солодкі й годяться лише для десертів, а овочі — більш пікантні й можуть подаватися як основна страва, їх маринують, смажать і т. д. Проте зараз ми розвіємо ці міфи!

Помідори

Жителі романтичної Франції називали помідор «яблуком кохання». А от німцям смак цього плоду видався настільки оригінальним, що вони йменували його не інакше, як «райське яблуко».

Проте першими, хто спробував помідори, були індійці-ацтеки. Вони називали цей плід «томатль», що в перекладі означає «велика ягода». З точки зору ботаніків, це дійсно так, хоча ми й звикли вважати помідор овочем: його додають в салат, смажать, запікають, маринують, фарширують, роблять соус тощо.

Цікаво! Тривала суперечка про те, що ж таке помідор — овоч чи фрукт, навіть стала причиною судового процесу. У 1893 році, за рішенням Верховного суду США, помідор визнали овочем. А причиною цього слугував той факт, що імпорт овочів обкладався митом, а фруктів — ні.

Банани

Ти, очевидно, думаєш, що ягоди можуть бути лише маленькими й круглими. А чи віриш Ти, що банан — це теж ягода?! Коли наступного разу будеш ним смакувати, придивись: у м'якоті цього плоду є багато чорних насінинок.

Цікаво! Банани — не обов'язково жовті й довгасті. Ось, наприклад, у тропічних країнах Південної Америки й Африки вирощують пальчикові банани, довжина яких сягає не більше 7,5 см. На острові Ява на банановому дереві можна побачити блакитно-зеленуваті плоди. Для бразильців і колумбійців звичними є банани квадратної форми. Ну а зовсім незвичні для нас червоні банани з запахом малини ростуть на Ямайці.

Гарбузи

Гарбузи — це одні з найбільших у світі плодів. Ти й не уявляєш, яке їх розмаїття існує в природі: круглі й овальні, плоскі й грушовидні, жовті, білі, сіро-блакитні, зелені, в цяточку або в смужечку. Батьківщиною різних сортів гарбуза є тропіки Азії, Африки й Америки.

І як тільки ботаніки змогли назвати гарбуз ягодою? Але це справді так! От тільки в науці існує більш точний термін — гарбузина, тобто великий ягодоподібний плід.

Цікаво! Найбільший у світі гарбуз виростив швейцарець Бені Маєр. А важив цей гігантський плід понад тону — 1053,5 кг і був представлений на фестивалі у Німеччині, у місті Людвігсбурзі.

Кавуни й дині

Мабуть, Ти не раз чув і дивувався, що найбільша ягода на планеті — звичайно ж, соковитий і ароматний кавун. Але плід кавуна, як і гарбуза, — це велика соковита гарбузина, що різниться з ягодою будовою та більшою кількістю насіння.

Кавун родом із Південної Африки: тут по всій пустелі Калахарі після сезону дощів простягаються гнучкі кучеряві стебла диких кавунів. Достиглі ягоди-гарбузини — смачна пожива для тварин, що втамовує спрагу.

Близька родичка кавуна — диня. У ботаніці її теж прийнято вважати помилковою ягодою, тобто гарбузиною.

Цікаво! У африканських пустелях ростуть кавуни, що за розміром — не більші, ніж тенісний м'ячик, а їхня маса становить всього 200 г. А от найменші у світі — це диньки дудаїм — діаметром від 2 до 5 см. Вони зовсім не мають смаку, натомість — надзвичайно ароматні. Одна така маленька динька протягом 10 днів може слугувати природним освіжувачем повітря у кімнаті. У Вікторіанську епоху в Англії дами навмисне клали таку маленьку ароматну «кульку», що мала запах легких, солодкавих парфумів, у кишеню.

Огірки

Плід огірка, як кавуна і дині, теж є прикладом гарбузини. Батьківщина огірків — Індія: тут ця рослина й досі зростає у дикому вигляді.

Цікаво! Виявляється, що огірки ми їмо ще недозрілими — такі плоди найсмачніші. А от достиглі жовті — зовсім не смачні.

Цікаво й те, що в огірка є родичка — люфа, з якою вони дуже схожі. Це — трав'яниста рослина, плоди якої схожі на великі огірки. Недостиглу люфу їдять, а зі зрілої — роблять губки. На внутрішній стороні шкірки зрілої люфи м'якоть висихає й перетворюється на волокна — сировину для виробництва губок.

Упевнений, сьогодні ти дізнався чимало цікавого й нового. Тому саме час переповісти друзям, чому банан — це ягода; нехай і вони здивуються!

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

121 т. 3

оцінити публікацію

Додатив замітки

Помідор — овоч, банан — фрукт: розвіюємо міфи

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

raisakravchuk-avatar

Раїса Кравчук

Супер!!! О це так плоди!
10-09-2019
PUSTUNCHIK-avatar

Пустунчик Слоник

Раїса, радий, що тобі сподобався матеріал!)
01-10-2019
katrine-avatar

юстя замойська

я взнала багато чого
10-11-2016