Осінні експерименти для дітей

Осінні експерименти для дітей

Коли в гості приходить осінь, усе навколо завмирає в очікуванні справжньої магії. Чарівні перетворення дерев, розкіш осінніх дарів під ногами будь-кого змусять затамувати подих. А бажаєш стати повелителем осінніх чудес? Влаштувати неймовірне диво в домашніх умовах Тобі допоможуть цікаві експерименти.

37 т. 0

Осіння прогулянка — справжня пригода. Жолуді, каштани, листя та шишки — гуляючи осіннім парком, обов’язково назбираєш цілий мішок добра. А вже вдома можна і почаклувати. Всім допитливим винахідникам Пустунчик бажає незабутньої осені та пропонує захопливі наукові й творчі експерименти для дітей. Приєднуйся!

Гігрометр із шишки

Вітряна осіння погода нашептала нам, що звичайна шишка може перетворитися в унікальний прилад для прогнозування погоди.

Справа у тому, що шишки закривають та відкривають свої лусочки залежно від вологості повітря. Коли надворі сухо, шишка «розпускається», аби вітер підхопив її насіння та розсіяв якнайдалі від материнської особини. А напередодні дощу чи снігу, коли вологість повітря підвищується, шишка часто закривається, аби зберегти насіння до кращих часів, — вітру легше переносити його сухим.

Підготуй, будь ласка:

  • соснову шишку,
  • синельний дріт.

Для виготовлення гігрометра (приладу, що визначає вологість повітря) прив’яжи до однієї з великих лусочок синельний дріт і зроби з нього стрілочку. Прикріпи шишку до тарілки шматочком пластиліну. Познач, куди показує стрілка в сухому стані шишки. Тепер Ти мав би дочекатися дощу, але ж це так довго! Тому просто налий у миску води і перевір положення стрілки через годину. Лусочки закриються, а стрілка відхилиться, показуючи, що вологість повітря змінилася.

Якщо щодня робити позначки, звіряючись із електронним гігрометром, вже за дві-три неділі Ти матимеш досить точний прилад для передбачення погоди.


Молодшому братику або сестричці можеш просто продемонструвати зміни в природі під час дощу та за сонячної погоди. А перевірити правильність досліду разом з батьками вирушайте до хвойного лісу.

Чому листя змінює колір восени?

Зміна кольору листя восени — справжнє диво. Та, як і кожен трюк фокусника, це осіннє явище можна пояснити.

Влітку, коли жилки активно постачають листю воду та мінеральні речовини, листя на деревах зелене. Такий колір дає йому особливий пігмент — хлорофіл. Його у листі так багато, що він затьмарює інші пігменти. З настанням осені жилки починають закриватися, кількість мінералів зменшується, хлорофіл покидає листок. Ось тут і починається гра кольорів. Адже в листі є ще каротиноїди, що відповідають за жовтий та помаранчевий кольори, та антоціани, які фарбують листя червоним.

Виявити, які пігменти є в осінньому листі, допоможе дослід.

Підготуй, будь ласка:

  • банки (для кожної групи листя),
  • ступки і ложки для розтирання листя,
  • медичний спирт,
  • фільтри для кави (щільні білі серветки),
  • різнокольорове листя.

Розірви кілька зелених листків на шматочки та розтирай у ступці до появи соку. Переклади в банку. Те ж саме зроби з листям, яке встигло змінити колір. Підпиши кожну банку. Візьми кілька пляшечок спирту і розлий у всі банки. За допомогою водяної бані нагрій вміст кожної баночки. Наріж фільтри смужками та помісти один кінець в банку, а інший звісь через край. Вже за 30 хвилин Ти побачиш, як фільтри увібрали пігменти. Роздивлятися їх — неймовірне задоволення.

Якщо в одну із банок Ти помістиш різнокольорове листя, то пігменти розділяться й утворять на фільтрі веселку. Дивина та й годі!

Як дихає листя?

Звісно, Тобі відомо, що дерева виділяють кисень. Але б’юсь об заклад: спостерігати, як їм це вдається, Тобі не доводилось. Тож краще один раз побачити, аніж сто разів почути це на уроках біології . Згоден?

Підготуй прозору миску з теплою водою. Поклади в воду зірваний з дерева листок (Не піднімай із землі!) та притисни до дна камінцем, щоб листок повністю опинився у воді. Постав на сонце. Залишилося найважче — почекати кілька годин. Коли зазирнеш всередину миски наступного разу, побачиш на листочку та стінках посудини маленькі бульбашки. Це і э кисень, який виділяє листя внаслідок фотосинтезу.

Кольорова вежа

Видовищний експеримент з водою та барвниками наочно розповість Тобі про щільність матерій.

Підготуй, будь ласка:

  • воду,
  • цукор,
  • харчові барвники,
  • прозору склянку.

В окремих посудинах змішуй воду з різною кількістю цукру та додавай барвники. Обережно перелий усі рідини в пусту склянку (знизу — вода з найбільшою кількістю цукру, зверху — з найменшою). Кольори не змішаються.

Малюємо по листі

Малювати за допомогою листя — одне задоволення . Спробуємо?
Підготуй, будь ласка:

  • пергамент,
  • алюмінієву фольгу,
  • кальку,
  • м’які кольорові олівці (олійну пастель),
  • кілька великих листків.

Підкладай листки під різні види паперу: пергамент або вощений папір, кальку — та проявляй візерунок, заштриховуючи аркуш. Обирай осінні кольори: червоний, жовтий або помаранчевий, і в Тебе вийдуть чудові атмосферні малюнки.

На глянцевій поверхні вощеного паперу олійна пастель матиме неперевершений, по-осінньому прекрасний вигляд. З калькою будь обережним: ретельно контролюй натиск олівця. А на фользі у Тебе вийде об’ємний малюнок. Одне заняття — а скільки відкриттів!

Вполюй дерево!

Шукати дерева за листям — хіба ж не круто? Все, що Тобі потрібно, — купа різноманітних листків з минулої прогулянки. «Приміряй» листочки до дерев у парку та відшукай ті, на яких вони ростуть. Уяви себе знаменитим мисливцем за деревами — вполюй їх усі!

Якщо ж Ти на прогулянці з друзями, влаштуйте змагання. Розділіть листки порівну та за командою починайте шукати їх власників. Хто знайде потрібне дерево, залишає на гілці мітку з листком та стрічкою свого кольору. Переможе найспритніший.

А ще дерева можна шукати за їхніми плодами або насінням.

Осінь на дотик

Якщо за вікном дощ, нудьгувати не доведеться. Разом з другом назбирайте у мішечки осінні дари (яблука, шишки, жолуді, горіхи, каштани, кілька гарбузових насінин тощо). Змішайте їх з домашніми предметами (чудово підійдуть ластик, пластмасові літери, маленькі іграшки, олівці, м’ячик для тенісу). Обміняйтеся мішечками та спробуйте визначити на дотик, який предмет вдалося намацати всередині. Тільки без хитрощів: підглядати не можна!

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

37 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Осінні експерименти для дітей

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.