Однією лівою! Найцікавіші факти про шульг

Однією лівою! Найцікавіші факти про шульг

Друже, чи знаєш ти, що на Землі живуть близько 700 мільйонів лівшів? І хоч це лише 10 % населення планети, цілком можливо, шульга є і в твоєму класі. На думку багатьох учених, лівші — люди особливі. Бажаєш дізнатися, хто писав романи, керував країною і виводив грандіозні формули однією лівою?

6 254 1

Як ставилися до лівшів у давнину?

З давніх часів до шульг ставилися з підозрою. Тільки уяви собі, за часів Середньовіччя усіх ліворуких спалювали на вогнищах. А все через те, що правшам вони здавалися відьмами й чаклунами.

У Київській Русі лівшам не дозволяли давати покази в суді, бо вважали їх слугами диявола. Давні германці називали ліворуких нездарами. А в Стародавньому Римі їх кликали не інакше як «зло» (sinister).

Факти про шульг

Навіть досі в багатьох країнах не дозволяється їсти лівою, оскільки вона вважається «нечистою». У деяких ісламських країнах публічна демонстрація лівої руки є незаконною, як от у Саудівській Аравії.

Індійці теж ревно бережуть «ручні» традиції: права рука «придатна» для виконання «чистих» функцій — трапези, рукостискання, а ліва — для особистої гігієни. Звідси звичай не подавати їжу або подарунки лівою рукою. Для цього використовують або праву руку, або обидві руки, до того ж, ліва завжди розташовується нижче правої.

А от інки переконували, що лівші володіють магічною здатністю зцілювати людей. У північноамериканського народу зуні ліворукість вважають ознакою удачі.

В СРСР будь-що намагалися перевчити дитину-лівшу писати правою. Цькування та висміювання оточення призводили до стресів та зниження успішності.

Талановиті лівші

На щастя, сьогодні ставлення до шульг лояльніше. Їх не змушують писати правою, з’являються спеціальні прилади, призначені для користування лівою рукою: ножиці, ручки, комп’ютерні мишки. Навіть свято для шульг вигадали — Міжнародний день лівші. Відзначають його щороку 13 серпня.

Бути лівшею — це нормально. Якщо ти пишеш або їси лівою рукою, це не свідчить про якісь відхилення, а лиш означає, що в тебе домінує права півкуля головного мозку. Саме вона відповідає за емоційність і творчість.

Ось чому лівші так часто гарно малюють, мають хороший слух і тривалий час зберігають враження від побаченого. А ще активність правої півкулі допомагає лівшам чудово орієнтуватися в просторі. На відміну від праворуких, більш логічних і точних, лівші проявляють інтерес до мистецтва та гуманітарних наук.

Ти здивуєшся, однак картини знаменитих художників Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Пабло Пікассо були написані лівою рукою.

Серед відомих шульг-музикантів Ніколо Паганіні, Людвіг ван Бетховен, Вольфганг Амадей Моцарт, а також Пол Маккартні.

Тестування, проведене Нью-Йоркським університетом Сейнт Лоуренс, показало: серед лівшів більше людей з коефіцієнтом розумового розвитку понад 140, аніж серед тих, хто віддає перевагу правій руці. До когорти знаменитих мислителів-лівшів належать Ісаак Ньютон, Альберт Ейнштейн, Чарльз Дарвін.

До речі, Альберт Ейнштейн, який грав на скрипці з 6 років, якось сказав: «Якби я не став фізиком, то став би музикантом». Збіг чи закономірність?

Список відомих людей-шульг вражає. З-під легкої лівої руки виходили казки Ганса Андерсена і романи Марка Твена. Вирізнився цією якістю і Льюїс Керрол.

Легенда розповідає, що давньоримський філософ Арістотель дізнався про свою ліворукість вже у зрілому віці. Коли він почав писати один з трактатів, виявив, що права рука абсолютно непрацездатна. А от Фрідріх Ніцше, автор теорії надлюдини, з раннього дитинства вчився писати двома руками, аби використовувати обидві якомога ефективніше.

Однією лівою керували країною чотири американські президенти: Рональд Рейган, Джордж Буш старший, Білл Клінтон і Барак Обама.

Перевір свого домашнього улюбленця!

Цікаво, що лівші є не тільки серед людей, але й серед тварин. Якщо праворуких людей на планеті близько 90 %, то серед тварин лівшів та правшів приблизно однаково. Придивись уважніше до своєї киці чи песика — раптом хтось із них теж лівша?

Ліворукість у спадок

Ліворукість — не хвороба й не звичка, а варіант здоров’я, переконують вчені. Дивовижно, однак ліворукість може передатися у спадок від батьків. У Британській Королівській сім'ї є ціла лінія лівшів: королева-мати, королева Єлизавета II, принц Чарльз і принц Вільям.

Якщо в тебе є новонароджений братик або сестричка, запропонуй батькам перевірити, ким буде маля у майбутньому: правшею чи шульгою.

Коли малюка кладуть на животик, правші повертають голову праворуч. Ліворукі зазвичай повертають голову ліворуч або не віддають переваги жодній зі сторін.

Прокляття

Марокканці здавна вважали, що лівші прокляті з народження. І, правду кажучи, вони були дещо праві, адже, наприклад, промислові травми лівші отримують набагато частіше від правшів. Цю незграбність шульг пояснити легко — просто цей світ не призначений для них. Багато речей — фотоапарати, швацькі машинки, турнікети в метро — пристосовані для зручності лише праворуких.

Міжнародний день лівшів покликаний:

  • звернути увагу на незручності, з якими доводиться стикатися шульгам у праворукому світі,
  • розвіяти міфи та забобони, що століттями переслідують лівшів,
  • закликати дизайнерів та виробників враховувати зручність лівшів для використання різноманітних предметів побуту,
  • заохотити науковців досліджувати феномен ліворукості.

Друже, а в тебе є знайомі лівші? Не забудь привітати їх з Міжнародним днем шульги. Засновники цього незвичайного свята, аби зрозуміти лівшів повною мірою, пропонують хоча б один день у рік спробувати робити все лівою рукою.

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

6 254 1

оцінити публікацію

Додатив замітки

Однією лівою! Найцікавіші факти про шульг

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Olia109-avatar

Ольга А.

Дякую тим, хто написав цю статтю.Я все роблю лівою рукою:і пишу,і їм нею.
21-10-2019