Натюрморт як жанр образотворчого мистецтва

Його величність натюрморт

Пам’ятаєш, як Мишко із мультику «Маша та ведмідь» малював картину, де поряд із медом в золотих амфорах лежали яблука та груші? Усе, що зірвано, зрізано, або зібрано, але продовжує радувати людське око, — це натюрморт. Його і малював лахматий художник.

91 т. 0

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 1

Що таке натюрморт?

Який це дивний живопис — натюрморт: він змушує милуватися копією тих речей, оригіналами яких не милуєшся.

Блез Паскаль

А й справді, чи затримував Ти коли-небудь погляд на фруктах із кухонного столу? Ну… хіба що, коли був голодний, правда ж? А от картиною з фруктовою композицією або розкішним букетом квітів можна милуватися годинами. Саме в цьому — особлива магія натюрморту.

У перекладі з французької мови натюрморт означає «мертва природа» (nature morte). Проте це лише дослівний переклад.

Насправді ж натюрморт — це зображення нерухомих, застиглих предметів (квітів, овочів, фруктів, меблів, килимів тощо).

Перші натюрморти зустрічаються на фресках Стародавньої Греції та Стародавнього Риму.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 2

Натюрморт (фреска з Помпеїв) 63–79 р., Неаполь, Національна галерея Каподимонте. Автор невідомий.

Коли у гості до римлянина приходив друг, правила гарного тону вимагали, аби господар дому показав найкраще зі свого срібного посуду. Цю традицію яскраво відображає натюрморт із гробниці Весторія Приска в Помпеях.

В центрі композиції — посудина для змішування вина і води, втілення бога родючості Діоніса-Лібера. По обидва боки на золотому столі симетрично розставлені глечики, черпаки, роги для вина.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 3

Проте натюрморт — це не лише фрукти, овочі та квіти, але й… людський череп, покликаний відобразити швидкоплинність людського життя. Саме так уявляли натюрморт прихильники жанру «Ванітас», представники ранньої стадії розвитку натюрморту.

Видатний приклад — алегоричний натюрморт голландського художника Віллема Класа Хеди, де поряд з черепом зображена люлька — символ скороминучості земних насолод, скляна посудина — відображення крихкості життя, ключі — символ влади хатньої господарки, яка управляє запасами їжі. Ніж символізує вразливість життя, а жаровня, в якій ледве жевріє вугілля, означає його згасання.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 4

Марнота марнот. Ванітас, 1628 р., Віллем Клас Хеда.

Віллема Хеду заслужено називають «майстром сніданків». З допомогою цікавої розстановки їжі, посуду та кухонного приладдя художник дивовижно точно передавав настрій картини. А його майстерність зображати відблиски світла на ідеально гладеньких поверхнях срібних чаш та скляних кубків вражала навіть іменитих сучасників.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 5

Неймовірно, наскільки точно і делікатно художник вмів передавати кожну дрібничку: гру світла, особливості форми, кольори предметів. У всіх картинах голландця — таємничість, поетичність та щире захоплення світом предметів.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 6

Натюрморти відомих художників

Натюрмортом нерідко захоплювалися знамениті художники. Саме про них та їхні прекрасні витвори я розповім Тобі далі.

Пабло Пікассо — найдорожчий художник світу

Унікальний та незрівнянний — саме так називають видатного іспанського художника ХХ ст. Пабло Пікассо. Кожна робота автора — тандем оригінального задуму та геніальності.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 7

Натюрморт з букетом квітів, 1908 р.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 8

Натюрморт з цибулинами, 1908 р.

Окрім традиційно майстерних реалістичних, наповнених світла і яскравих фарб, або ж похмурих, виконаних у блакитно-сірих тонах натюрмортів, Пікассо захоплювався кубізмом. Художник розкладав предмети, або героїв своїх картин на дрібні геометричні фігури.

І хоча мистецтвознавці не визнали кубізм Пікассо, нині його роботи прекрасно продаються і належать найбагатшим колекціонерам світу.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 9

Гітара і ноти, 1918 р.

Ексцентричний Вінсент Ван Гог

Поряд зі знаменитою «Зоряною ніччю» серія картин із соняшниками стала унікальним символом творчості Ван Гога. Художник планував прикрасити соняшниками свій будинок в Арлі до приїзду друга Поля Гогена.

«Небеса — чудового блакитного кольору. Сонячні промені — блідо-жовті. Це м'яке, чарівне поєднання небесної блакиті та жовтих тонів з картин Вермеєра Делфтського... Мені не вдається написати щось настільки ж прекрасне...» — приречено говорив Ван Гог. Можливо, саме тому художник малював соняшники незліченну кількість разів.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 10

Ваза з 12 соняшниками, 1889.

Нещасливе кохання, бідність та несприйняття його творчості спонукає художника на божевільні вчинки і неабияк підриває здоров’я. Та про живопис талановитий художник вперто писав: «Навіть якщо я впаду дев’яносто дев’ять разів, я все одно піднімуся всоте».

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 11

Натюрморт з червоними маками і ромашками. Овер, червень 1890.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 12

Іриси. Сен-Ремі, травень 1890.

Всеохоплюючі натюрморти Поля Сезанна

«Я хочу повернути природі вічність,» — любив повторювати великий французький художник Поль Сезанн. Митець зображав не випадкову гру світла і тіні, не мінливі, а постійні характеристики предметів.

Прагнучи показати предмети з усіх боків, він змальовує їх так, що глядач милується натюрмортом немов під різними кутами. Ми бачимо стіл зверху, скатертину і фрукти — збоку, шухляду — знизу, а глечик — із різних боків одночасно.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 13

Персики та груші, 1895 р.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 14

Натюрморт з вишнями і персиками, 1883-1887 рр.

Натюрморти сучасних художників

Палітра кольорів та найрізноманітніших відтінків дозволяє нинішнім майстрам натюрморту досягнути неймовірної реалістичності та краси. Бажаєш помилуватися вражаючими картинами талановитих сучасників?

Британець Сесил Кеннеді

Від картин цього художника неможливо відірвати погляд — настільки чарує очі різнотрав’я! Здається, я відчуваю запах цих запаморочливо красивих квітів. А Ти?

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 15

Сесила Кеннеді справедливо вважають найвидатнішим британським художником сучасності. Володар кількох престижних премій і улюбленець багатьох «сильних світу цього», Кеннеді став відомим, лише коли йому виповнилося далеко за 40.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 16

Бельгійський художник Джуліан Стапперс

Відомості про життя бельгійського художника Джуліана Стапперса мізерні, чого не скажеш про його картини. Життєрадісні натюрморти митця — в колекціях найбагатших людей світу.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 17

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 18

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 19

Грегорі Ван Раальте

Сучасний американський художник Грегорі Ван Раальте особливу увагу звертає на гру світла і тіні. Художник переконаний, що світло має падати через ліс, листя дерев, пелюстки квітів, або відображатися від поверхні води.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 20

Талановитий художник живе у Нью-Йорку. Захоплюється малюванням натюрмортів у техніці акварель.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 21

Іранський художник Алі Акбар Садехі

Ali Akbar Sadeghi — один з найуспішніших іранських художників. У своїх роботах він майстерно поєднує композиції традиційних іранських картин, персидські культурні міфи з іконописом та мистецтвом вітражу.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 22

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 23

Натюрморти сучасних українських художників

Що не кажи, а в українських майстрів пензлика — своє, унікальне бачення його величності натюрморту. І зараз я Тобі це доведу.

Сергій Шаповалов

Картини Сергія Шаповалова рясніють сонячними зайчиками. Кожен його шедевр наповнений світлом, добром і любов’ю до рідної землі. А народився митець у селі Інгуло-Кам’янка Новгородківського району Кіровоградської області.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 24

Сергій Шаповалов — заслужений художник України, член Національної спілки художників.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 25

Ігор Деркачов

Український художник Ігор Деркачов народився 1945 року в Дніпропетровську, де проживає і нині. Двадцять п’ять років відвідував образотворчу студію Будинку культури студентів ім. Ю. Гагаріна, спочатку як студієць, а потім як викладач.

Картини художника пронизані теплом і любов’ю до рідних традиційта дарів природи рідного краю.Цяособлива теплота через картини автора передається й усім шанувальникам його творчості.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 26

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 27

Віктор Довбенко

За словами автора, його натюрморти — дзеркало власних почуттів і настроїв. У букетах троянд, у розсипах волошок, айстр і жоржин, у «запашних» лісових картинах — неповторний літній аромат та дари багатої природи України.

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 28

Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 29

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

91 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Натюрморт як жанр образотворчого мистецтва

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.