Як цвітуть ялинки? Весняний бал хвойних дерев
Вічнозелені хвойні дерева, як і плодові, навесні вбираються у святкові шати. І хоч їхнє вбрання не настільки помітне й пахуче, однак не менш унікальне. Підглянемо, як готуються до весняного буму цвітіння зелені й колючі?
«Але хіба ж ялинки цвітуть?» — запитаєш. Дійсно, хвойні дерева належать не до квіткових, а до голонасінних рослин, тому вони не цвітуть так розкішно, як яблуня або вишня. «Квіти» хвойних дерев схожі на шишки або колосочки без запаху.
Шишки — це вкорочені видозмінені пагони, листя яких трансформувалися в луски.
Оскільки хвойні однодомні (жіночі та чоловічі шишки ростуть на одному дереві) й запилюються за допомогою вітру, зазвичай вони зацвітають до того, як розпускаються листяні дерева. Завдяки цьому зелень не перешкоджає переміщенню пилку на великі відстані. Можливо, ранньої весни ти помічав крихітні жовті суцвіття на узбіччях або в калюжах — це хвойні дерева розкидають пилок.
Бажаєш побачити, як цвітуть ялинки, модрини, кедри, кипариси? За мною!
…Але перед тим ознайомся з класифікацією хвойних рослин. Цей клас охоплює 7 родин та понад 600 видів рослин.
Соснові:
- Соснові (сосна, ялина, ялиця, модрина, кедр),
- Араукарієві (представник — араукарія),
- Кипарисові (кипарис, туя, ялівець, секвоя),
- Головчато-тисові,
- Тисові (тис ягідний),
- Подокарпові,
- Сціадопітисові.
Ялиця
У природі існує понад 40 видів ялиць. Найчастіше ялиця росте в гірських районах помірних широт з хорошою вологістю. Поширена у Європі, Північній та Центральній Америці, Азії, Північній Африці. В Україні росте лиш один дикорослий вид — ялиця біла . Ти можеш натрапити на неї в Карпатах, острівні масиви розташовані неподалік Львова.
Шишки цього стрункого, витонченого дерева надзвичайно красиві й варіюють від жовтого до червоного, синього, зеленого, фіолетового кольорів!
Шишки ялиці корейської.
Модрина
Красуня-модрина уподобала для себе приполярні низовини Аляски, гірські місцевості США, європейські Альпи. Поширена у Канаді, Росії, Монголії. В Україні можна побачити модрину європейську, росте вона у західних Карпатах. Морозостійка, швидкоросла, світлолюбна рослина. Запилюється у квітні.
Це єдиний вид хвойних, який восени вбирається в золото і скидає голчасте листя на зиму.
Шишки модрини нагадують троянди.
Ялина (смерека)
«На краю села хатина, загляда в вікно смерека…» — поширена на території України ялина європейська стала не тільки новорічною улюбленицею дітей, героїнею казок та пісень, але й справжнім оберегом. У Карпатах деякі селяни прив'язують над дверима оселі ялинку, щоб божественна енергія священного Дерева життя сходила на хату, на родину. Цілком можливо, така ялинка прикрашає і територію твоєї школи.
Вічнозелена ялина об’єднує 50 видів. Ареол поширення — від субтропіків до помірних і холодних районів Північної півкулі.
Придивись до ялини навесні — на темно-зелених гілках, немов новорічні свічки, виростають лілово-червоні зав'язі шишок. Жіночі шишки завбільшки з лісовий горіх, а чоловічі нагадують горошинку. Не мине й двох тижнів, як жіночі шишки стануть світло-зеленими, витягнуться, звісяться вниз, як мініатюрні виноградні грона.
Ялина звичайна (європейська).
Ялина блакитна колюча Олденбург.
А це екзотична ялина Акрокона. Сорт ялини звичайної Акрокона виведений у Фінляндії в 1890 році. Ялинка росте повільно, має асиметричну форму. Має цікавий вигляд, особливо навесні, коли на кінчиках молодих пагонів з'являються навислі маленькі яскраво-червоні шишечки.
Кедр
Ти вже переконався, що шишки хвойних рослин бувають неймовірних кольорів та відтінків. І кедр тут — не виняток. Батьківщина кедрів — Середземномор’я та Гімалаї. А ліванський кедр є одним із символів Лівану.
Гімалайський кедр.
Кедровий сланець. Росте в Китаї, Японії, Кореї.
Сосна
Одвічна мешканка українських лісів, сосна навесні також одягає святкові шати. Її розкішні шишки, немов сережки світської леді, — прості та вишукані водночас. Квітне сосна у травні. Вітер розносить її жовтий пилок на великі території, вкриває ним ставки та озера, даючи несподіваний корм для дрібних рибок.
Сьогодні відомо близько 115 видів сосен, 17 з них ростуть в Україні.
Сосна кедрова європейська.
Молоді пагони сосни.
Туя
Стрункі туї часто прикрашають подвір’я шкіл, офісів та приватних будинків. Густа зелень щільно вкриває стовбур, не жовтіє і не опадає — справжнє джерело натхнення для садівників. Придивися уважніше до зелених гілочок навесні. Ось що ти побачиш:
Ялівець
Ялівець зазвичай цвіте непомітно. Період цвітіння — квітень-травень. Квіти ялівця — це дрібні шишечки-колоски. Жіночі шишечки нагадують бруньки зеленого кольору, чоловічі — жовті та видовжені. Після запилення жіночі бруньки трансформуються в шишкоягоди привабливого яскраво-синього кольору, які дуже полюбляють дрозди.
Від весняних світлин хвойних дерев перехоплює подих! Бережімо та примножуймо красу навколишньої природи — вона таїть у собі чимало цікавого та незвіданого. І хвойні рослини — чудовий тому доказ.
Читай також:
Як цвітуть ялинки? Весняний бал хвойних дерев
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: