Верес звичайний — рослина незвичайна

Верес звичайний — рослина незвичайна

Існує легенда, що верес — єдина рослина, яка на прохання Бога погодилась рости на пустельних скелястих схилах. За це Господь дарував рослині невибагливість, чудовий аромат і неперевершене цвітіння.

71 т. 0

Вересок, верест, вереск, вересінь, підбрусничник, багно, горобина гречуха — все це назви однієї рослини, про яку я і розповім сьогодні. Зазвичай ми називаємо її верес звичайний, або просто верес.

Рослина Верес звичайний, фото 1

Верес звичайний

Верес звичайний (Caltunavulgaris) — вічнозелений низькорослий чагарник родини вересових і єдиний її представник. Рослина висотою може досягати до 1 м. Дрібненькі квіти об’єднуються у гроноподібні суцвіття і виглядають дуже гарно. Відтінки вересових квітів варіюються від ніжно-білого до пурпурово-фіолетового. Зацвітає верес у серпні і продовжує цвісти аж до жовтня. До речі, саме тому, що рослина цвіте на початку осені, один із місяців в українській мові назвали на честь вересувересень.

Рослина Верес звичайний, фото 2

Де росте

Верес — рослина невибаглива, тому однаково добре росте як на скелястих пагорбах та гірських масивах, так і на рівнинах, у соснових лісах і на торфових болотах. Вересові зарості називають верещатником, вересовим пустищем. Поширений верес на території Європи, Північної Африки, Гренландії, Атлантичного узбережжя Північної Америки, Східного та Західного Сибіру. З європейських країн лише Італія не може похвалитися вересовим килимом.

Рослина Верес звичайний, фото 3

Лікарські властивості вересу

Верес звичайний відомий своїми лікарськими властивостями. Настої з вересу використовують при лікуванні запальних процесів. Смачний вересовий мед буде чудовим засобом проти застуди. Також дуже корисними є чаї, настої та сиропи із квітів вересу. Компрес із вересового настою допоможе заспокоїти подразнення шкіри і сприятиме швидкому загоєнню ран.

Рослина Верес звичайний, фото 4

Застосування вересу в кулінарії

В кулінарії використовують вересовий мед. Зазвичай у нас надають перевагу іншим видам меду, оскільки вересовий має дещо гіркуватий смак. Проте в європейських країнах, скажімо, у Франції, мед із вересу є справжнім делікатесом. Також із вересових квітів та меду готують смачні напої, чаї, сиропи.

Рослина Верес звичайний, фото 5

Як ще застосовують верес?

Як приємно у дощову осінню пору загорнутись у теплий картатий пледик! А чи знаєте ви, що виникли такі пледи у Шотландії, і фарбували їх барвником, виготовленим із листя вересу? Також цим барвником фарбували тканину, з якої шили традиційний шотландський одяг.

І до сьогодні верес займає почесне місце у шотландській культурі. Ця квітка навіть прикрашає герб одного із шотландських кланів.

Ґрунт, де росте верес, використовують у садівництві як добриво, оскільки він збагачений різними мінералами і поживними речовинами.

Рослина Верес звичайний, фото 6

Верес у світовій літературі

В літературі теж є згадки про цю запашну рослину. Скажімо, в 1880 році світ побачила чудова балада відомого шотландського письменника Р. Л. Стівенсона «Вересовий мед». Легенда розповідає про батька і сина, які понад усе прагнули зберегти таємницю рецепту вересового меду. Прекрасний твір був написаний на основі легенд і переказів XV століття.

Рослина Верес звичайний, фото 7

Легенди та перекази про верес

Завдяки своєму чарівному цвітінню, сильному запаху і, звісно ж, цілющим властивостям, верес часто називали «подарунком богів». Існує безліч легенд, які засвідчують шанобливе ставлення до цієї рослини.

Шотландські легенди розповідають, що у вересових пустищах проживав чарівний маленький народ — ельфи. Вони танцювали на вересових заростях і готували мед. Вважалося, що цей напій надавав божественну силу тому, хто його вип’є.

Також у Шотландії був справжній культ вересу — ця рослина присвячувалась Сонцю і Місяцю.

Наші предки, слов’яни, також готували з вересу мед і використовували його з лікувальною метою.

Давні індоєвропейці присвячували напій із вересового меду богам і вірили в його магічні властивості.

Знаходимо згадку про верес і в індійській міфології. Там він відомий під величною назвою — «дерево життя».

Рослина Верес звичайний, фото 8

Якщо Тобі сподобалась ця інформація, тоді пропоную почитати про інші дивовижні рослини:

Теги: Рослини
Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

71 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Верес звичайний — рослина незвичайна

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.