Чому вересень має таку назву

Чому вересень має таку назву

Друже, чи замислювався Ти над тим, чому вересень так називається? Ні? Саме час дізнатися! Сьогодні я розповім Тобі, звідки походить назва першого гінця осені та як називають вересень за рубежем. Обіцяю здивувати!

69 т. 0

Якщо дні стали коротшими, за вікном накрапає дощик, а з дерев облітає перше жовте листя, будь певен — у гості завітав дев’ятий місяць року — вересень. А чи знаєш Ти, чому його так назвали?

Осінній місяць - Вересень, фото 1

Чому вересень назвали вереснем?

Назва дев’ятого місяця року пов’язана з вересом — вічнозеленою рослиною, широко розповсюдженою на Поліссі. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть аж до кінця жовтня. Проте найпишніше рожево-бузкові квіти вкривають піщані пагорби, торф’яники та соснові бори саме у вересні.

Осінній місяць - Вересень, фото 2

Як називають вересень в інших країнах?

Так, як і українці, назву першого місяця осені тісно пов’язують з вересом і наші сусіди-слов’яни. Білоруси називають його «верасєнь», поляки — «вжесєнь». У перекладі з латинської мови вересень означає «місяць цвітіння вересу», а з литовської — «місяць вересу».

Та більшість європейських народів використовують латинську назву «септембер», що в перекладі означає «сьомий». Не дивно, адже ще у Древньому Римі вересень і справді був сьомим місяцем року.

Справа у тому, що у римлян новий рік починався з березня. Тож навіть, коли літочислення змінилося з юліанського на григоріанське, назву лишили старою.

Осінній місяць - Вересень, фото 3

А як називають вересень у Китаї, знаєш? Вивчити всі назви місяців китайською зовсім не складно, потрібно лише попереду ієрогліфа yuè (月), що означає «місяць», поставити його порядковий номер.

Тож якщо січень перший місяць у році, китайську цифру 1 — yi (一) доповнюємо ієрогліфом (月). Виходить (一月), тобто січень. Вересень — дев'ятий, він буде називатися jiǔyuè (九月).

Осінній місяць - Вересень, фото 4

Давні назви вересня

Сучасна назва вересня стала загальноприйнятою в нашій країні не так давно — лише на початку ХХ століття. А раніше у кожному регіоні панували свої, домашні назви. У давньоруській мові вересень офіційно називався «руєн», в народі ж його нарекли «ревуном». І не дарма, адже саме на початку осені починали ревти лосі та олені, влаштовуючи шлюбні герці.

Осінній місяць - Вересень, фото 5

Схожа варіація назви вересня і досі збереглася у сербів («руян»). А в чеській мові зберігся термін «рієн» — щоправда, стосується він жовтня.

Поряд з «руєнем» активно вживалася назва «зарев». Вчені переконані, що всі ці наклички так чи інакше пов’язані з жовтим кольором, бо ж саме цієї пори починає жовтіти листя.

Осінній місяць - Вересень, фото 6

У книгах часів Київської Русі зустрічається назва «вареснєць». Деякі дослідники вважають, що вона пов’язана з першими осінніми заморозками, що трапляються у вересні, та все ж ймовірніше тут йдеться про верес.

Осінній місяць - Вересень, фото 7

Як називають вересень у різних куточках України

На Заході нашої держави вересень здавна називали «сівень» та «маїк», що пов’язано з масовою сівбою збіжжя і «маянням» (сходом) озимини.

На Поліссі вересень часто називають «бабиним літом». Така назва пов’язана із роботою на полях та городах, яку цієї пори жінки закінчували та могли нарешті зітхнути з полегшенням (як і Ти після останнього дзвоника☺).

Осінній місяць - Вересень, фото 8

Відома в Україні і назва «покрійний» — від свята Покрови, яке за старим стилем випадає на 1 жовтня. На той час листя вже рясно покриває землю. Не дарма кажуть, що з вересня листя на дереві не тримається.

Осінній місяць - Вересень, фото 9

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

69 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Чому вересень має таку назву

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.