Три стереотипи про Шевченка, які роблять його незаслужено нудним
«Забудьте про все, чому вас вчили у школі»: цей крилатий вислів якнайкраще підходить, коли ми говоримо про Шевченка. Бідний неосвічений кріпак, який так страждав за Україну. Чекайте, але ж це — тільки малесенька частинка правди!
Стереотип 1. Бідний неосвічений кріпак
Упевнений, Ти знаєш цю історію: як маленький Тарас наймитує у дяка і хапається за будь-яку можливість здобути нові знання. Однак на те, що сталося потім, чомусь звертають набагато менше уваги. А потім Шевченко опинився у Петербурзі — в Академії художеств, одному з найпрестижніших навчальних закладів тогочасної Росії. За успіхи в навчанні Тараса Шевченка неодноразово нагороджували, а згодом присвоїли йому звання академіка за досягнення у галузі гравюри. Академік Шевченко, уявляєш?
Стереотип 2. Селюк і нечупара
Звісно, прямо такого ніхто не каже: але достатньо тільки згадати загальновідомий портрет поета у шапці й кожусі! Коли часто бачиш його, складається враження, що він постійно тільки так і ходив, еге ж?
Насправді ж Шевченко був неабияким модником, франтом, що любив дорогий і красивий одяг. А шапка й кожух були для нього, звісно ж, далеко не повсякденним костюмом. З їхньою допомогою він створював власний мистецький імідж. Поглянь на фото: здається, Шевченко влаштував тут такий собі флешмоб, чи не так? ;)
Стереотип 3. Поет, що страждав за Україну
Шевченко постійно пише про Україну, про її злигодні й поневіряння — ось що ми знаємо зі школи. Поет — мученик, що поклав своє життя у жертву Україні. З одного боку, все так і є. Та б'юся об заклад, що це сприймається як даність: ну, страждав за Україну, і що?
Погляньмо за це з іншого боку: ніякі зовнішні обставини не змушували поета йти на таку жертву. За сучасними мірками Шевченко — взагалі діаспорний поет, адже в Україні провів не так багато часу. І якщо вже писав про неї — то тому, що сам так хотів. І коли страждав за Україну — то сам це обрав. Він міг стати цілком успішним митцем у Російській імперії, не страждаючи у засланні.
Шевченко — тому й легендарна особистість, бо самостійно обрав найскладніший життєвий шлях. Тож він — радше не мученик, а герой. І якщо така людина страждала за Україну — значить, Україна того варта.
Поглянь на Шевченка по-іншому: він сучасний і близький кожному з нас
Познайомся з іншим Кобзарем — тим, який по-справжньому крутий:
Три стереотипи про Шевченка, які роблять його незаслужено нудним
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі:
. .