Андре Ампер і вивчення електричного струму

Андре Ампер і вивчення електричного струму

Електричний струм: зараз ця тема не здається нам таємничою чи недостатньо вивченою. Без електроприладів не минає жоден наш день. І все це — великою мірою завдяки видатному вченому, ім'я якого — Андре-Марі Ампер.

21 т. 0

Різнобічний талант

Французький фізик, творець основ електродинаміки — так його називають, саме цим він відомий. Проте хтозна — можливо, Андре Ампер міг би стати таким самим геніальним поетом чи біологом. В юності він обожнював читати художню літературу, а в останні роки життя захоплювався біологією та геологією.

Утім, перемогли все ж таки фізико-математичні науки. Що й казати — до 12 років малий Андре самостійно опанував основи вищої математики!

До різнобічних талантів Ампера варто, безсумнівно, додати викладацький хист. Свою кар'єру викладача він починає у 27 років і навчає студентів у престижних закладах — спершу в Ліоні, потім у Парижі. Те, як викладали фізику в тодішніх університетах, не задовольняло його: студенти мусили розбиратися в розрізнених фактах і теоріях. А ось Ампер мріяв розгорнути перед своїми слухачами грандіозну картину всесвіту, де все — взаємопов'язане.

Взаємодія електричних струмів

Взаємодія електричних струмів

Та що ж вважають головною заслугою Ампера? Вивчення проблем електродинаміки, відкриття магнітної взаємодії струмів та встановлення закону цієї взаємодії (який ми знаємо як закон Ампера). Видатний вчений висунув гіпотезу, що всі магнітні явища зводяться суто до електричних ефектів. Незрозуміло? Розгляньмо детальніше.

Аж до початку ХІХ століття електричні та магнітні явища були для людей великою таємницею. А магніти й узагалі були оповиті містичним ореолом — їм приписували неймовірні властивості. Вважалося, що їх створили злі демони на загибель людям, а користь вони приносять тільки злодіям, бо з їхньою допомогою можна легко відчиняти замкнені двері. Ніхто не сприйняв би серйозно думку про те, що магнетизм пов'язаний з електрикою, а отже, не є самостійним, а тим більше — містичним явищем.

Однак Ампер висунув геніальну ідею: магніт є сукупністю елементарних кругових струмів. Струми взаємодіють між собою. Якщо магніти можуть притягуватись і відштовхуватись, то чи не робитимуть так провідники, по яких тече струм? Таке припущення зробив Ампер, і одразу ж підтвердив це експериментально: узяв два провідники і пропустив через них струм. Коли напрям струму в провідниках був однаковим, вони притягувались, коли різним — відштовхувались. Саме з цього і виходить знаменитий закон Ампера — закон взаємодії струмів, сформульований у 1820 році.

Теорії та досягнення Андре Ампера

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

21 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Андре Ампер і вивчення електричного струму

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.