Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Чи знаєш Ти, друже, що таке кунг-фу: бойовий танець, техніка самозахисту чи спосіб досягнення внутрішньої гармонії? Наступний відеоролик переверне Твоє уявлення про бойові мистецтва Китаю. Читай далі — на Тебе чекає цікава історія зародження та розвитку одного з найпопулярніших видів спорту родом зі Сходу.

18 т. 1

Десять тисяч дітей зі школи кунг-фу зібралися біля монастиря Шаолінь, аби показати гостям та мешканцям китайського міста Денфена неймовірне шоу… Та про це трішки пізніше, а поки що я розповім Тобі коротку історію зародження цього неймовірно красивого та давнього мистецтва — кунг-фу.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Що таке кунг-фу і як воно зародилося

Кунг-фу (або у-шу) — це китайське бойове мистецтво, що буквально означає майстерність, відточена роками. Та якщо Ти вважаєш, що кунг-фу — лиш здібність вміло махати руками та ногами, Ти дуже помиляєшся. Насправді кунг-фу — ціла система, що допомагає освоїти техніку самозахисту, зміцнити здоров’я та духовний стан людини.

Дослідники вважають, що кунг-фу могло зародитися ще в часи первісного суспільства. Аби захистити своє життя, вполювати дикого звіра та вижити, люди були змушені навчитися поводитися з різними знаряддями для полювання. З часом усі ці знання та навички збиралися в одну систему. А коли до влади прийшла династія Шан, полювання стало одним із методів тренування майстрів кунг-фу.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Кунг-фу як особливий бойовий танець

Дуже скоро, в часи правління династії Шан та епоху західної династії Чжоу (1045–256 р. до н. е) кунг-фу перетворилося на своєрідний бойовий танок, якому обов’язково вчили солдат. Так молоді бійці вчилися володіти своїм тілом і тренували силу духу.

Щовесни та щоосені найкращі майстри бойових мистецтв демонстрували свої вміння на змаганнях. А досконале володіння холодною зброєю (зокрема мечами) було одним з головних пунктів навчання майбутніх воїнів.

В епоху правління династії Цинь (221– 207 р. до н. е) і династії Хань (206 р. до н. е. – 220 р.) танці як вид бойового мистецтва стають дедалі популярнішими, а боротьбою та вмінням користуватися зброєю захоплюється чи не кожен молодий юнак. Особлива цікавість виникає до гри зі списами.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Стиль п’яти звірів

Новим витком розвитку бойових мистецтв Китаю став знаменитий Стиль п’яти звірів. Хочеш дізнатися про нього більше? Читай далі!

Майстер у-шу Бай Юйфен поєднав стародавню систему тренінгу лікаря Хуа То з бойовим мистецтвом Шаоліня та створив стиль «П’яти кулаків Бая»: кулак дракона, кулак тигра, кулак леопарда, кулак змії та кулак журавля.

Наслідуючи рухи цих тварин, воїни-монахи тренували силу волю та зміцнювали власне тіло. Коли монахи виходили «у мир», про кунг-фу дізнавалося все більше і більше людей.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Як кун-фу стало мистецтвом

Династія Тан сприяла розвитку бойових мистецтв. Кунг-фу набуло чітких художніх форм і стало одним з видів мистецтва. Регулярно влаштовувалися змагання, найкращих — щедро винагороджували. Кунг-фу стало настільки популярним, що ним захоплювалися не лише китайці, але й жителі інших країн Південно-Східної Азії.

З’явилися так звані Люди Луци. Вони подорожували країною, заробляючи на життя дивовижними виставами, у яких демонстрували елементи бойових мистецтв. Зазвичай на публіку виходив один актор або пара. Важко було знайти людину, яка б не захоплювалась вражаючими вміннями майстрів.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Від бойового танцю до самостійної науки. Занепад кунг-фу

Пройшли роки, і в ХІV–ХVІІ ст. китайські бойові мистецтва стали описувати в книгах. Так про техніки кунг-фу дізналася левова частина жителі усієї країни.

Під час правління династії Цин (1644–1911 р.) у-шу було офіційно заборонено. Тож китайці створюють таємні клуби та підпільні школи бойових мистецтв. У цей час гине багато талановитих майстрів кунг-фу.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Відродження бойових мистецтв Китаю

На початку ХХ ст. китайські бойові мистецтва відроджуються. Влада намагається взяти у-шу під свій контроль та перейменовує його в го-шу (державне мистецтво).

В 1923 році в Шанхаї відбулася спартакіада з у-шу. А 1936-го китайці вперше продемонстрували кунг-фу на олімпійських іграх в Берліні.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Комуністи, прийшовши до влади, заборонили у-шу як феодальний пережиток. Багато майстрів кунг-фу змушені були покинути кордони рідної країни. Так про бойові мистецтва Китаю дізнався увесь світ.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Нині глибокі китайські традиції кунг-фу відроджуються і набирають популярності. Бажаєш пересвідчитися на власні очі?

Дивись захоплюючий виступ вихованців Академії кунг-фу неподалік монастиря Шаолінь у Китаї. Синхронність рухів та грандіозність дійства примусить затамувати подих навіть бувалих мандрівників та досвідчених майстрів бойових мистецтв.

Цікаво, що китайська провінція Цзянсу, населення якої становить близько 74 мільйонів жителів, ввела кунг-фу до навчальної програми учнів початкових та середніх шкіл. Щоправда, поки що лише в якості експерименту.

Мета нововведення — пропаганда здорового способу життя серед молоді та розвиток древніх культурних традицій Китаю, адже кунг-фу — невід’ємна частина історії та культури держави.

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

18 т. 1

оцінити публікацію

Додатив замітки

Кунг-фу-шоу біля храму Шаолінь. Історія кунг-фу

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Emma-avatar

Емма Горькая

Круто!
31-01-2016