Прийшов Спас – літо пішло від нас

Прощавай літечко, здрастуй Перший Спас! 14 серпня християни відзначають день пам’яті сімох братів Маккавеїв та їхнього вчителя Єлеазара, що відмовились прийняти язичництво і загинули за віру.
Кажуть, де пролилися краплі їхньої крові, там проростала яскрава червона квітка і вмить зацвітала. Та незвичайна квітка була маківкою. Ось чому в народі сьогоднішнє свято ще звуть Маковеєм.
Здавна у день Першого Спасу збереглася традиція збирати та освячувати «маковійчик» — невеличкий букет з польових та городніх квітів, який неодмінно прикрашали голівки достиглого маку. Чорнобривці, барвінок, айстри, жоржини, чебрець, любисток і м’ята — яких тільки трав та пахощів тут не було!
Свяченим маком обсівали дім та худобу, бо вірили, що він захищає оселю від усякого зла.
Після відвідання церкви всі збиралися на святковий обід. Що вже смачних страв було на столі: і шуліки, і коржики і пиріжки, і пряники з маком та медом! Та всі наїдки були пісними, адже від сьогодні починався суворий Успенський піст.
Молодь на Маковея влаштовувала гуляння. Дівчата водили хороводи, співаючи «Ой, на горі мак». З жартами та веселим сміхом підбігали вони до зустрічного хлопця, щипали його, лоскотали, обсипали маком, приспівуючи : «Маки, маки, Маковиця, золота Головиця!»
На Русі цього дня відбувались «сирітські та вдовині помочі», коли люди всім селом допомагали найбіднішим місцевим жителям. Працювали за їжу, а частенько й приносили господарям різноманітні припаси, примовляючи:
Ти — за себе, ми — за тебе,
А Христовий Спас — за усіх нас!
На Маковея освячували нові колодязі та очищали старі, брали участь у хресному поході до річок та джерел, де освячували воду. На Перший спас необхідно було скупатися та викупати худобу, щоб стати здоровішим та змити гріхи. Через це Маковея ще називають «Спасом на воді».
Після «Мокрого Спаса» вже не купалися. Вважалося, що літо відходить, вода «цвіте», замовкають і готуються до відльоту птахи, бджоли не носять меду. А для селянина настає гаряча пора жнив, збору врожаїв, сінокосу та підготовки ріллі під озимі.
За погодою на Маковея судять, яким буде Третій Спас. Існує навіть приказка: «У Спаса всього в запасі: і дощ, і відро, і сіра погода».
Називають Перший Спас ще й медовим. Увечері, коли пасічники вже зібрали мед, навколо їхніх вуликів збирались юрми дітей з чашками, або й просто з лопуховим листям по свою «частку». Кожен знав, що цього медового свята нікого не обділять, неодмінно пригостять солодким медком. Недарма ж кажуть: «Перший Спас — ласунка».
Прийшов Спас – літо пішло від нас
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: