Які секрети бережуть візерунки українських вишиванок?
Українська вишиванка вражає красою весь світ. Нині сміливо можна сказати, що український національний одяг з вишивкою носять на всіх континентах. Тож саме час трошки більше дізнатися про найвідоміший символ українців.
У дні великих державних свят вулицями твого міста проходять сотні людей у барвистому вишитому одязі. З давніх-давен вишита сорочка вважається символом здоров’я, щасливої долі та краси. Виконує вона й роль потужного оберега — ось чому вишиванка знайдеться в гардеробі чи не кожного українця.
Однак не тільки в Україні шанують вишиванки. Їх з задоволенням одягають навіть голлівудські красуні: Сандра Буллок, Кейт Мос, Ніколь Кідман... Не дивно, адже вишиванка давно стала трендом сучасної моди.
Що ж таїть у собі геніальна система знаків у вигляді хрестиків, квадратиків, квітів та гілочок? Дізнаємось більше про виникнення вишиванок та значення їхніх візерунків.
Британська співачка Адель у вишиванці. Ф отосесія для журналу Vogue.
Скіфи — винахідники вишиванок?
Перші вишивки на території України з’явилися ще за скіфів. Давньогрецький історик Геродот стверджував, що вишивкою скіфи прикрашали свій одяг. Про це свідчать і археологічні знахідки на Черкащині — фігурки чоловіків, створені у VI ст. Оздоблення їхнього вбрання нагадує український національний костюм ХVIII ст. та має елементи стародавнього орнаменту.
Срібна нашивна бляшка, знайдена поблизу с. Мартинівка Канівського району. Приблизний вік — VI ст. н. е.
Дізнатися, який вигляд мав одяг скіфських царів, можна, поглянувши на позолочену чашу з Гайманової могили — унікальну знахідку неподалік села Балки на Запоріжжі. Вишивкою оздоблювали комір, поділ, рукави сорочки, багатими були і орнаменти на штанах.
Тільки уяви собі, наскільки давнє походження вишиванок! Вишита сорочка пройшла крізь віки, саме тому в Україні її вважають національною святинею.
Перша школа вишивки
В ХІ ст. Київська Русь вже могла пишатися першою школою вишивки. А заснувала її Анна, сестра Володимира Мономаха. Там дівчата опановували мистецтво гаптування золотом і сріблом.
Вишиванка-оберіг
Ні, не для краси та вихвалянь створювали перші вишиванки. Вишита сорочка була своєму господареві оберегом від зла. Найпоширенішими кольорами на українській вишиванці були червоний (колір кохання, сонця та радості) та чорний (уособлював життєву силу рідної землі, родючість ґрунтів, що забезпечували урожай та достаток).
На Закарпатті зустрічалися сорочки з орнаментом, вишитим білими нитками… ззаду! В народі вірили, що така вишиванка найкраще захистить від злого ока.
Чумаки довіряли прати свою сорочку лише одній дівчині. Інші жінки до цього ритуалу не допускалися. Так чумак підтверджував вірність коханій.
Які вишиванки носили козаки?
Козацькі вишиванки шилися шовком з додаванням золотої та срібної ниток. Майже завжди козацьку сорочку прикрашав рослинний орнамент: виноград, довге зубчасте листя, гранат, кругла квітка, утворена з косого та прямого хреста тощо. Найчастіше малюнок вишивали гладдю або вільною технікою, що потребувало особливої майстерності вишивальниці. Значними центрами виготовлення вишиванок були майстерні при монастирях.
Українські візерунки XVIII ст.
Найоригінальніша вишиванка
Однією з найоригінальніших вишиванок є борщівська, розшита чорними нитками. Давня легенда розповідає: коли турки й татари знищили практично всіх чоловіків у Борщеві, жінки цього та сусідніх поселень на знак скорботи носили такі чорно-білі вишиті сорочки.
Перший модник у вишиванці
Першим, хто насмілився поєднати європейський одяг з вишиванкою, був Іван Франко . Саме у піджаку та вишитій сорочці його й зобразили на купюрі номіналом двадцять гривень. Зверни увагу!
Що означають візерунки на вишиванках?
Перед тим, як обрати собі вишиванку, раджу вивчити значення її візерунків, адже вони мають важливе значення. Що ж зашифрували наші пращури у багатій системі орнаментів для вишиванок?
Калина, немов маленька крапелька крові, — символ Сонця та невмирущості роду, символ України.
Птахи й метелики на вишиванках символізують ангелів-охоронців, які захищають свого власника від злих сил та неприємностей. Часто такі візерунки вишивали на дитячих сорочках (Як же малечі без захисту вищих сил?), а також на вишиванках молодих чоловіків, робота яких була пов’язана з ризиком.
Поєднання дуба й калини найчастіше зустрічалося на парубоцьких сорочках та символізувало надзвичайну силу й вічну красу. Дуб — уособлення бога Перуна, сонячної чоловічої енергії. Вишиванка з калиною та дубовими гілочками була молодому хлопцеві чудодійним оберегом і джерелом життєдайної сили свого роду.
Хміль — це молодість, веселощі, життєлюбство, невгамовна вдача та любов. Ось чому його часто зображали на вишиванках молодих хлопців та весільних рушниках.
Виноград показував радість створення сім’ї. Зустрічається на чоловічих та жіночих вишиванках Київщини, Полтавщини. Виноградна лоза — це життєва нива, де чоловік є сіячем, а жінка — берегиня дерева їхнього роду.
Українці завжди вірили у чудодійну силу маку, тому обсівали ним людей і тварин для захисту від всілякого зла. Мак на вишиванці — захист від пристріту та недоброзичливих поглядів. А ще мак несе у собі незнищенну пам’ять народу — не дарма кажуть, що після битви поле навесні неодмінно вкриється маками. Якщо у сім’ї був загиблий, дівчата з сумом вишивали на сорочках квіти маку — на знак пам’яті та як обіцянку продовжити рід.
Лілія — символ дівочих чарів, чистоти та цноти.
Любисток — кохання, краса.
Волошки — прозріння.
Барвінок — символ дівочої честі.
Півники — квіти Богородиці.
Ромашки означають кохання, приворотне зілля.
Берегиня — символ матері-природи, матері-жінки, могутнє Дерево життя, зображене у скромному земному горнятку, немов нагадування, що кожен з нас є маленькою, але невіддільною частинкою життя у Всесвіті. Такий візерунок носили старші жінки у сім’ї.
Чорнобривці та цвіт вишні на вишиванці — символ материнської любові.
Мальва, півонія — віра, надія.
Васильки —ввічливість, святість і чистота, відданість.
Полуниця — сонце. Гвоздика — повага.
Ружі (троянди), символи любові, таять у собі стародавню назву Сонця — Ра. Однак цілком можливо, що вони означають вогненну кров. Бо староукраїнська назва крові — руда.
А як щодо геометричних фігур на вишиванках?
Ромб — знак родючості землі. Ромб із крапкою всередині — символ засіяного поля. Ці знаки, що дійшли до нас з глибокої давнини — Сонце, Вода і Земля — складають життєдайну трійцю. Вони є неподільними в орнаментах української вишивки.
Трикутник — символ триєдиного Бога.
Коло — символ Сонця. Зірки зображають гармонію Всесвіту.
Квадрат позначає чотири сторони світу (південь, північ, захід, схід); чотири пори року (осінь, зима, весна, літо); чотири пори віку (народження, юність, старість, смерть);
Хрест — символ Бога. Чотирикінцевий хрест у колі — оберіг хати на щастя.
Цікаво, що геометричний орнамент був поширений на Гуцульщині, Поділлі та Полтавщині. А от буковинці, волиняни, побужці віддавали перевагу рослинному орнаменту. Зображення людей і тварин трапляються у роботах майстринь Північної Буковини.
Сама природа надихає українських майстринь прикрашати вишиванки найрізноманітнішими візерунками. Вони надихають кравчинь та дизайнерів по всьому світу. А іноземні художники з задоволенням зображають українців у вишитому вбранні на своїх картинах.
Аніме японської художниці Нацуме з ніком @msc_nm у Твіттері.
Читай також:
Які секрети бережуть візерунки українських вишиванок?
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: