Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Пам’ятаєш, як в одному мультфільмі Дюймовочка втікала від нареченого-жаби, пливучи на листочку латаття?

82 т. 1

Чи не хотів би і Ти разом із нею з вітерцем прокататися річковими хвилями? Якщо так, то радій — мрії здійснюються! У річках Південної Америки росте дивовижна рослина Вікторія регія — найбільше латаття у світі. Воно може стати прекрасним водним транспортом для Тебе і Твоїх друзів.

Вікторія регія - фото 1

Таке незвичайне ім’я водна лілія отримала в 1837 році на честь молодої англійської королеви Вікторії, яка того ж року зійшла на трон.

Важко повірити, проте латаття здатне витримувати вагу до 50 кілограмів

Як це можливо? А річ у тому, що листя Вікторії регії має такі собі «ребра». Якщо уважно придивитися до фото внутрішньої сторони латаття, то можна помітити, що до середини прикріплений один корінець. Якщо річка глибока, він буде довшим, якщо мілка — коротшим. Від центру відходять численні жилки — товсті й тонкі. Вони утворюють своєрідну сітку. Стає зрозумілим, чому це чудо-латаття таке міцне!

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Діаметр може досягати 2-х метрів. Саме тому місцеві жителі іноді використовують його замість одномісного човна, щоб перебратися на інший берег річки.

Вікторія регія - фото 2

Латаття вражаючих розмірів уперше відкрив німецький натураліст Едуард Пеллінг у 1832 році. Це сталося неподалік від місця, де річка Тефе зливається з красунею-Амазонкою.

Вікторія регія - фото 3

Квітка Вікторії амазонської (це її друга назва) розпускається раз на рік і лише вночі, а рано-вранці її пелюстки закриваються і вона ховається під воду. Цвіте латаття протягом трьох днів, поступово змінюючи колір цвіту від ніжно-білого до рожевого або фіолетового. Потім квітка ховається під воду і більше на поверхню не виходить.

Вікторія регія - фото 4

Вікторія регія - фото 5

Квіти Вікторії регії розпускаються по одній. На одній квітці зібрана численна кількість продовгуватих пелюсток — їх може бути до 60. Діаметр квітки, що цвіте, у розкритому вигляді може сягати 30 см. А ще квіти Вікторії амазонської мають дуже приємний аромат.

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Під водою квітка закривається й перетворюється на плід. У ньому визріває насіння. Місцеве населення збирає його, сушить, а потім смажить. На смак страва нагадує кукурудзу, тому іноді Вікторію регію так і називають — «водяний маїс» (кукурудза). Але виявляється, що їстівне у цієї рослини не лише насіння: з її коріння виготовляють борошно, попередньо висушивши його та перемоловши.

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Зустріти цю незвичайну рослину можна лише на річці Амазонка в Бразилії та Болівії, а також у річках Гаяни (Південна Америка). Ніде в світі Вікторія амазонська більше не росте.

Вікторія регія - фото 6

Королівська рослина дуже примхлива до освітлення та температури повітря, тому виростити її в домашніх умовах дуже складно. Культивують Вікторію регію досить давно, але виростити її (а тим більше діждатися цвітіння) вдається далеко не всім охочим бачити це диво на своєму ставку.

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Перший, хто зміг виростити до гігантських розмірів і досягнути цвітіння Вікторії амозонської, був Джозеф Пакстон. Секрет був у тім, що рослина потребувала болотистої місцини, а взимку для неї потрібно було підігрівати воду.

Вікторія регія - фото 7

Латаття має надійний захист від травоїдних риб — зовнішня сторона його листя покрита великими, гострими шипами. Вікторія амазонська може прожити цілих 5 років. Її листя із загнутими краями нагадує блюдце, зайва вода з якого витікає через невеличкі отвори по боках. Місцеві називають рослину «апоною», що в перекладі означає «сковорідка для птахів». І справді, вони дуже схожі, чи не так?

Вікторія регія - фото 8

За свої колосальні розміри Вікторія регія навіть до Книги рекордів Гіннеса потрапила як «найбільша квіткова рослина на Землі».

Вікторія регія - фото 9

Вікторія регія - фото 11

Цікаво, що ця неймовірної краси рослина надихнула архітекторів, які використали образи листя Вікторії регії в архітектурі Кришталевого палацу, побудованого у 1851 році в лондонському Гайд-парку.

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

82 т. 1

оцінити публікацію

Додатив замітки

Вікторія регія — найбільше латаття у світі

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

lusy-avatar

Карина Квіткова

мені в школі трошки про це росповідали але тут я знайшла більше іформації
23-02-2016