Цікаві факти про іриску
Іриска — цукерка, яка постійно дивує: то вона м'яка й ніжна, то підступно прилипає до зубів. Та ми ж усе одно її любимо у будь-якому вигляді, правда? Сьогодні я розповім про історію ірисок та навчу, як обрати Твій найулюбленіший різновид цих цукерок.
Звідки назва?
Солодощі, схожі на ірис, ще з XV століття були відомі у Франції під назвою «таффі». Та коли у 1902 році французький кондитер Жозюе де Морнас випробував їхній рецепт у Санкт-Петербурзі, він вирішив, що має вигадати для цукерочок нову назву — таку, яка точно запам'ятається росіянам. І не просто запам'ятається, а буде асоціюватися з чимось особливо ніжним. Саме тоді французький кондитер подумав, що ці ласощі нагадують йому ніжні квіти — іриси. Так і з'явилася назва цукерок, про які я сьогодні розповідатиму.
Як виготовляють іриски?
Суміш патоки, рослинної олії та вершкового масла, цукру та згущеного молока — ось що таке іриска! Усі компоненти змішують, потім повільно нагрівають і варять. Отриману масу охолоджують, вона стає в'язкою і густою. А вже після цього за допомогою спеціальної машини з ірисової маси роблять довгі джгути, які згодом розрізають на шматочки і загортають в упаковку.
Яким буває ірис?
За способом виготовлення ірис поділяють на литий і тиражений. Якщо не любиш, коли цукерка прилипає до зубів, а натомість надаєш перевагу крихким ірискам, які тануть у роті, – обирай тиражений ірис. У процесі його приготування тягучу масу змішують із крихтами вже готових ірисок. Саме так вдається досягти напівтвердої консистенції.
До речі, щодо консистенції. Ірис буває:
- м'яким;
- тягучим;
- напівтвердим.
Ось, наприклад, «Золотий ключик» – литий напівтвердий ірис, а «Киць-киць» – тягучий.
Іноземні родичі ірису
На упаковці багатьох цукерок Ти міг помітити слова «тоффі» або «фадж». По суті, це теж іриски, ось тільки на смак вони трошки відрізняються від своїх аналогів із радянською історією.
В англомовних країнах розрізняють:
- тоффі (toffee) — ірис без додавання молока;
- фадж (fudge) — ірис із молоком.
До речі, фадж на фруктовій основі з додаванням горішків у країнах колишнього СРСР часто називають щербетом.
Тепер, після того, як Ти дізнався стільки корисних фактів про ірис, Тобі буде набагато легше обрати на полицях крамниці саме той різновид ірисових ласощів, який Ти найбільше любиш. Смачного!
Цікаві факти про іриску
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі:
Іра Яременко
Екатерина Наумова
Alisa Chocolate
Наташа Мележик
Анкуца Валерія