​Гордість нації. Найвидатніші співочі голоси України

​Гордість нації. Найвидатніші співочі голоси України

Їхні пісні впізнають із перших нот, а в їхні голоси вже давно закоханий світ. Вони — легенди музичної сцени, видатні співаки родом з України, які прославили рідну землю на тисячі кілометрів від дому. Кому з вітчизняних артистів десятиліттями підспівує людство? Про найвідоміших українських вокалістів — сьогоднішня розмова.

31 т. 0

Соломія Крушельницька

«Я мала хвилини великої насолоди, коли могла чужинцям показати красу наших народних пісень. Українські пісні я популяризувала в різних кінцях світу, і не раз мені було прикро, що я не могла залишати ноти всім тим, хто ними захоплювався і хотів їх вивчити».

Соломія Крушельницька — легенда оперної сцени, яку за життя визнали найвидатнішою співачкою світу. Талановитій співачці родом з Тернопільщини аплодували у Варшаві та Парижі, нею захоплювалися у Кракові та Неаполі, викликали на біс у Санкт-Петербурзі та Відні. Найбільші театри земної кулі сперечалися за право приймати у себе артистку. Як тільки не називали оперну діву: «незабутньою Аїдою», «вагнерівською примадонною», «єдиною в світі Джокондою».

Співати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Федір Шаляпін, Тітта Руфо. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував Соломії свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй». Успіхи Крушельницької на сценах найпрестижніших оперних театрів світу були визнанням української музики та мистецтва.

Назарій Яремчук

«Гей ви, Стожари, Мені насняться ваші чари…» — майже 40 років захоплено співають прихильники Назарія Яремчука — естрадного виконавця, улюбленця публіки, кумира мільйонів. Це його голосом через роки долинають до нас чарівні слова «Червоної рути» та «Смерекової хати». У співака закохувались, його іменем називали новонароджених хлопчиків, аби були такими ж красивими й талановитими, як Яремчук.

Творчий шлях юнака з маленького селища Рівня Чернівецької області розпочався з ансамблю «Смерічка». Та згодом голос вже народного артиста УССР почули в Канаді, США, Бразилії.

Якось узимку 1993 року, коли Назарій зі «Смерічкою» виступали з концертами у карпатських селах, до нього підійшов хлопчик з місцевої школи-інтернату. У руках він тримав лист від свого класу:

«Слава Ісусу Христу! Вельмишановний Назарію Яремчук, дуже просимо Вас впустити нас на Ваш концерт. Ми будемо сидіти тихо. До нас рідко приїжджають артисти, а Ви — вперше. Ми без грошей, бо весь тиждень живемо у пришкільному інтернаті. Дуже любимо пісню «Батько і мати» у Вашому виконанні. Будемо пам'ятати Вашу доброту. Діти з пришкільного інтернату…»

«Звичайно, всіх цих дітей пропустили на концерт і посадили у першому ряду, — згадує дружина Назарія Дарина. — А за кулісами, у так званій гримерній, плакали всі, особливо Назарій. Напевно, згадав своє босоноге дитинство і школу-інтернат. Він ніколи не нарікав на долю. Ні! Кожен іде своєю стежкою у житті. Але у нього щеміла душа від співчуття до цих маленьких гуцуликів, від болю за цей талановитий і бідний народ, частинкою якого був і він. То був, мабуть, найкращий його концерт».

Квітка Цісик

Квітка Цісик народилась у Нью-Йорку, за тисячі кілометрів від України, але ніколи не забувала свого коріння. Відома оперна та блюзова співачка, вона стала володаркою престижних премій кіномистецтва «Оскар» та «Золотий глобус» у номінації «Найкраща пісня до фільму». Успіх артистці принесла композиція «Ти — світло мого життя».

Квітка Цісик співала для рекламних роликів. Десять років була обличчям і голосом автомобільної марки «Форд». Озвучувала реклами корпорацій Coca-Cola, American Airlines та ін. Співпрацювала з Майклом Джексоном та Вітні Хьюстон.

У Ford Motor Company підрахували, що голос Квітки Цісик прослухали 22 мільярди людей — утричі більше, аніж жителів на планеті. У Львові іменем Квітки Цісик назвали вулицю. Нині там функціонує музей на її честь.

Співачка випустила два україномовні альбоми: «Пісні України» та «Два кольори». Мріяла і про третій, однак планам не судилося здійснитися — її життя передчасно обірвалося від тяжкої хвороби. Остання записана пісня «Журавлі» стала для Квітки «Цісик пророчою:

Чути кру-кру-кру,
В чужині помру,
Заки море перелечу —
Крилонька зітру…


Дмитро Гнатюк

До геніїв української та світової музичної культури відносять і Дмитра Гнатюка. Це він вперше виконав пісню «Два кольори», яку зі сльозами на очах і досі слухають в Україні й за кордоном. Герой України, Народний артист України та СРСР. Володар Національної премії України імені Тараса Шевченка та Державної премії СРСР.

Режисер-постановник понад 20 спектаклів. Під час гастролей його проводжали зі сцени оплесками глядачі Угорщини, Німеччини, США, Канади, Португалії та ін. А одного разу Дмитро Гнатюк ледь не став батьком хлопчика — сина вождя африканського племені туарегів, якого в якості подарунка співаку запропонував рідний батько дитини.

«Якщо у вас немає волі, один талант не витягне людини. Є воля — є мета. Я слухав свого вчителя, Івана Паторжинського, і відчував свою місію — нести в світ нашу українську пісню», — говорив Дмитро Гнатюк.

Слухай зворушливу «Пісню про рушник» у виконанні співака, ця музична композиція — яскраве підтвердження його слів.

Володимир Гришко

Чи міг колись уявити юний киянин Володимир Гришко, що колись стане гордістю України: видатним оперним співаком, всесвітньо відомим тенором? Творча кар’єра вокаліста розпочалася у сім років із хору «Щедрик», а в дорослому віці він став переможцем багатьох міжнародних конкурсів і ділив сцену зі світовими знаменитостями: Лучано Паваротті, Монсеррат Кабальє та ін.

Народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, повний кавалер ордену «За заслуги» України — всі нагороди та звання Гришка перелічити важко. Українського Маестро знають в Італії, Китаї, США… Соліст Нью-Йоркської «Метрополіан Опера», Володимир Гришко гастролює світом, заворожуючи своїм голосом глядачів найпрестижніших театрів планети.

Ніна Матвієнко

Ніна Матвієнко — співочий еталон вітчизняної естради, унікальне надбання українського народу та його гордість. Голос артистки зачаровує навіть найвибагливіших музичних критиків. А її «Квітка душа» стала музичним символом сучасної епохи.

Герой України. Народна артистка України, справжня патріотка своєї держави, популярна не тільки у нас, але і в Польщі, Франції, Чехії, Фінляндії, Канаді, Мексиці, США.

Народилася Ніна Матвієнко в селі Неділище Житомирської області. В родині було 11 дітей. Та незважаючи на тяжке дитинство в школі-інтернаті, вона закінчила вокальну студію при Українському народному хорі ім. Р. Верьовки. Під його ім'ям вона виступала досить довго і принесла не одну нагороду цьому хору.

Олександр Мишуга

В кінці ХІХ століття українця Олександра Мишугу називали королем тенорів та володарем найкращого ліричного голосу в світі. Афіші з його іменем висіли на театрах Риму, Мілану, Парижу, Лондону, Берліну, Відня, Варшави, Києва.

Черги за квитками на виступи Мишуги люди займали за 2 доби до відкриття кас, а після вистав його на руках несли прямо до екіпажу, кидаючи під ноги квіти. У Києві його фото продавали на вулиці. А одна з кондитерських навіть випускала іменний торт на честь співака.

Відомий і дорогий європейський оперний співак гастролював світом і тривалий час жив за кордоном. Але туга за Батьківщиною постійно супроводжувала Мишугу. Він згадував, що коли повертався з Італії, обіймав першого стрічного. Та на пропозиції повернутися в Україну, відповідав: «Нащо я вам там здався? Зате ж, коли я на чужині заробляю гроші й вам посилаю, то все-таки маєте з мене якусь користь».

Олександр Мишуга був надзвичайно популярним у польських колах. Щоправда, дізнавшись, скільки коштів співак жертвує на українську справу, його звинуватять у тому, що «польські гроші» він витрачає на «гайдамацькі цілі».

Простий сільський юнак із села Новий Витків на Львівщині зміг досягнути музичного Олімпу на європейській сцені. А його долю визначив простий випадок: потрапивши з батьком на храмове свято в Собор Святого Юра у Львові, Сашко так натхненно підспівував Літургію, що його одразу помітив регент та влаштував у дяківську бурсу.

Сьогодні на музичному п’єдесталі запалюються нові українські зірки. Голоси Святослава Вакарчука, Тіни Кароль, Джамали підкорили серця мільйонів прихильників зі всього світу. Нехай горить вогонь української пісні, змушуючи не лише нас, але й іноземців робити радіоприймач гучніше. Слухай українське — нам є чим пишатися!

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

31 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

​Гордість нації. Найвидатніші співочі голоси України

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.