Символи сонця. Дев’ять найвідоміших писанок світу

Українці споконвіків із повагою ставляться до великодніх яєць: дбайливо розписують, освячують в церкві та дарують близьким. Шанують та люблять писанку й за кордоном. Не дивно, що багато міст і сіл по всьому світу прикрашають пам’ятники цим великоднім символам. Про дев’ять найцікавіших із них я тобі сьогодні розповім.
Символи сонця та відродження життя, писанки завжди були головними героями великоднього столу. Однак згодом невід’ємні атрибути Пасхи «вийшли» на вулиці та стали окрасою міських парків і скверів у різних куточках Землі. Бажаєш помилуватися ними зблизька?
Гайда за мною — найвідоміші писанки світу готові відкрити тобі свої таємниці.
Пам’ятник писанці, Вижниця, Україна
Триметровий пам’ятник великодньому яйцю з’явився 2012 року в місті Вижниця Чернівецької області. Писанка виготовлена з бетону, морозостійкої плитки та природних матеріалів. Розписували яйце в гуцульському стилі студенти Вижницького коледжу прикладного мистецтва. Знайти незвичайний пам’ятник на постаменті та зробити селфі з писанкою ти зможеш перед будівлею міської ради.
Музей писанкового розпису, Коломия, Україна
Великодні яйця — не лише їжа, але й основа для створення справжніх мистецьких витворів. Як от Музей «Писанка» в Коломиї на Івано-Франківщині. Це єдиний музей писанкового розпису в світі й найбільша писанка на Землі. Висота споруди у формі яйця — 13, 5 м, діаметр — 10 м.
Колекція музею налічує 12 тисяч писанок. Тут є великодні яйця не лише з України, але й з Пакистану, Індії, Франції, США, Шрі-Ланки, Чехії, Польщі… Також серед експонатів музею є писанки з підписами відомих політичних діячів України.
Missis Pysanka, Вергевіль, Канада
Перший у світі пам’ятник українській писанці, зведений у 1975 році, височіє в містечку Вергевіль — серці канадської провінції Альберта, яка стала батьківщиною для тисяч українських переселенців.
Байдуже пройти повз цю велетенську конструкцію тобі точно не вдасться. Ще б пак! Писанка важить 2 тонни, складається з 7000 елементів та ще й виконує функцію флюгера. Дев’ятиметрове яйце обертається на штоку, вказуючи напрямок вітру. Висота пам’ятника — понад 20 м.
Золоті зірки на вершечках яйця символізують життя, зірки з трьома кінцями — Трійцю, срібна смужка довкола яйця — вічність. А три кольори — бронзи, срібла та золота — означають достаток.
Барвиста святиня, Братківці, Україна
У центрі села Братківці, що на Львівщині, стоїть величезна писанка з Богородицею всередині. Пам’ятник заввишки 6,5 м. Діаметр писанки — 4 м. Ідею встановити незвичайну святиню запропонував місцевий сільський голова. Однак через фінансові труднощі пам’ятник зводили протягом восьми років.
Пам’ятник великодньому яйцю, Доброгостів, Україна
Цікаво розписаним гігантським великоднім яйцем пишається і Доброгостів, ще одне село на Львівщині. Встановили пам’ятник з традиційним українським орнаментом 1986 року. Тож якщо відпочиватимеш у Трускавці або Дрогобичі, неодмінно завітай і в Доброгостів. Якихось півгодини — і ти побачиш не лише велетенську різнобарвну писанку, але й церкву, збудовану в ХІХ столітті, — найстарішу архітектурну пам’ятку села.
Гігантська писанка, Сучава, Румунія
Шанують великодні символи сонця і в Румунії. Барвисте пасхальне яйце заввишки 7 м встановили в румунському місті Сучава. Діаметр писанки — 4, 6 м. Цікаво, що тамтешні жителі вважають місцевий пам’ятник писанці найвищим у світі.
Оригінальна писанка, Хортиця, Україна
На острові Хортиця розташований ще один незвичайний пам’ятник писанці. Виготовили його 2007 року з матеріалу, який доставили з Янцівського гранітного кар’єру, що на Запоріжжі. Орнамент великоднього яйця непостійний. Час від часу художники змінюють розпис. І це ще більше приваблює туристів до унікальної української пам’ятки, розташованої на місці стародавнього святилища.
Монумент пасхальному яйцю, Севастополь, Україна
Ось така цікава писанка 2008 року з’явилася у Криму. Дитячий парк Севастополя прикрасили ще однією пам’яткою — великоднім яйцем із зображенням флотоводця, адмірала Федора Ушакова.
Скульптура «Маргутіс», Вільнюс, Литва
Якщо тобі пощастить завітати до литовського міста Вільнюс, в одному зі скверів Старого Міста ти побачиш оригінальний пам’ятник писанці. Литовці називають його «Маргутіс», що в перекладі означає «великоднє яйце». Писанка вагою 300 кг встановлена на високій гранітній колоні. Скульптуру заввишки близько 2 м виготовили з гіпсу. Яйце розписане у великодніх традиціях, притаманних литовському живопису.
Більше цікавих фактів про Великдень тут:
Символи сонця. Дев’ять найвідоміших писанок світу
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: