Символи сонця. Дев’ять найвідоміших писанок світу

Символи сонця. Дев’ять найвідоміших писанок світу

Українці споконвіків із повагою ставляться до великодніх яєць: дбайливо розписують, освячують в церкві та дарують близьким. Шанують та люблять писанку й за кордоном. Не дивно, що багато міст і сіл по всьому світу прикрашають пам’ятники цим великоднім символам. Про дев’ять найцікавіших із них я тобі сьогодні розповім.

19 т. 0

Символи сонця та відродження життя, писанки завжди були головними героями великоднього столу. Однак згодом невід’ємні атрибути Пасхи «вийшли» на вулиці та стали окрасою міських парків і скверів у різних куточках Землі. Бажаєш помилуватися ними зблизька?

Гайда за мною — найвідоміші писанки світу готові відкрити тобі свої таємниці.

Пам’ятник писанці, Вижниця, Україна

Триметровий пам’ятник великодньому яйцю з’явився 2012 року в місті Вижниця Чернівецької області. Писанка виготовлена з бетону, морозостійкої плитки та природних матеріалів. Розписували яйце в гуцульському стилі студенти Вижницького коледжу прикладного мистецтва. Знайти незвичайний пам’ятник на постаменті та зробити селфі з писанкою ти зможеш перед будівлею міської ради.

Пам’ятник писанці, Вижниця, Україна

Музей писанкового розпису, Коломия, Україна

Великодні яйця — не лише їжа, але й основа для створення справжніх мистецьких витворів. Як от Музей «Писанка» в Коломиї на Івано-Франківщині. Це єдиний музей писанкового розпису в світі й найбільша писанка на Землі. Висота споруди у формі яйця — 13, 5 м, діаметр — 10 м.

Колекція музею налічує 12 тисяч писанок. Тут є великодні яйця не лише з України, але й з Пакистану, Індії, Франції, США, Шрі-Ланки, Чехії, Польщі… Також серед експонатів музею є писанки з підписами відомих політичних діячів України.

Музей писанкового розпису

Missis Pysanka, Вергевіль, Канада

Перший у світі пам’ятник українській писанці, зведений у 1975 році, височіє в містечку Вергевіль — серці канадської провінції Альберта, яка стала батьківщиною для тисяч українських переселенців.

Байдуже пройти повз цю велетенську конструкцію тобі точно не вдасться. Ще б пак! Писанка важить 2 тонни, складається з 7000 елементів та ще й виконує функцію флюгера. Дев’ятиметрове яйце обертається на штоку, вказуючи напрямок вітру. Висота пам’ятника — понад 20 м.

Missis Pysanka, Вергевіль, Канада

Золоті зірки на вершечках яйця символізують життя, зірки з трьома кінцями — Трійцю, срібна смужка довкола яйця — вічність. А три кольорибронзи, срібла та золотаозначають достаток.

Барвиста святиня, Братківці, Україна

У центрі села Братківці, що на Львівщині, стоїть величезна писанка з Богородицею всередині. Пам’ятник заввишки 6,5 м. Діаметр писанки — 4 м. Ідею встановити незвичайну святиню запропонував місцевий сільський голова. Однак через фінансові труднощі пам’ятник зводили протягом восьми років.

Барвиста святиня, Братківці, Україна

Пам’ятник великодньому яйцю, Доброгостів, Україна

Цікаво розписаним гігантським великоднім яйцем пишається і Доброгостів, ще одне село на Львівщині. Встановили пам’ятник з традиційним українським орнаментом 1986 року. Тож якщо відпочиватимеш у Трускавці або Дрогобичі, неодмінно завітай і в Доброгостів. Якихось півгодини — і ти побачиш не лише велетенську різнобарвну писанку, але й церкву, збудовану в ХІХ столітті, — найстарішу архітектурну пам’ятку села.

Гігантська писанка, Сучава, Румунія

Шанують великодні символи сонця і в Румунії. Барвисте пасхальне яйце заввишки 7 м встановили в румунському місті Сучава. Діаметр писанки — 4, 6 м. Цікаво, що тамтешні жителі вважають місцевий пам’ятник писанці найвищим у світі.

Оригінальна писанка, Хортиця, Україна

На острові Хортиця розташований ще один незвичайний пам’ятник писанці. Виготовили його 2007 року з матеріалу, який доставили з Янцівського гранітного кар’єру, що на Запоріжжі. Орнамент великоднього яйця непостійний. Час від часу художники змінюють розпис. І це ще більше приваблює туристів до унікальної української пам’ятки, розташованої на місці стародавнього святилища.

Монумент пасхальному яйцю, Севастополь, Україна

Ось така цікава писанка 2008 року з’явилася у Криму. Дитячий парк Севастополя прикрасили ще однією пам’яткою — великоднім яйцем із зображенням флотоводця, адмірала Федора Ушакова.

Скульптура «Маргутіс», Вільнюс, Литва

Якщо тобі пощастить завітати до литовського міста Вільнюс, в одному зі скверів Старого Міста ти побачиш оригінальний пам’ятник писанці. Литовці називають його «Маргутіс», що в перекладі означає «великоднє яйце». Писанка вагою 300 кг встановлена на високій гранітній колоні. Скульптуру заввишки близько 2 м виготовили з гіпсу. Яйце розписане у великодніх традиціях, притаманних литовському живопису.

Більше цікавих фактів про Великдень тут:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

19 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Символи сонця. Дев’ять найвідоміших писанок світу

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.