Як література вривається в життя: незвичайні місця для читання
Чуєш цей шелест? То література сторінками прочитаних книжок стрімко вривається в Твоє життя. Озирнись навкруги! Вона всюди — у кронах дерев, у довколишніх фонтанах, у чашці Твого улюбленого лате. А французи навіть додумались втиснути її в автомати.
Про найнезвичніші місця, де на Тебе чатує література, а також про цікаві літературні ініціативи у різних куточках світу — сьогоднішня розмова.
Книжкові лавочки, Стамбул, Туреччина
Поніжитись під ласкавим турецьким сонечком, розслабитись, присівши на дизайнерську лавочку в Стамбулі? Де там! Твори найвідоміших турецьких письменників не дадуть Тобі забути про літери навіть під час літніх канікул за кордоном. Книжкові лавочки розкидані по всьому Стамбулу: в парках, бульварах та скверах.
Зроблені вони у формі книжок 18 популярних авторів. Кожна «книга» відкрита на найцікавішій сторінці. Прогуляйся парком на Камлика-Хілл або пройди набережною вздовж Кеннеді-стріт і неодмінно помітиш місцеві архітектурні родзинки, та ще й культурно збагатишся. Звісно, якщо зрозумієш турецький текст.
В Лондоні теж люблять сидіти на «книгах»!
Подібні Стамбульським книжкові лавочки виготовили і в Лондоні, однак англійські — набагато яскравіші. Те що треба для маленьких туристів, які обожнюють читати! Кілька років тому вуличні лавочки, зведені за ініціативою Національного фонду грамотності, «розбрелися» вулицями Лондона, аби віддати данину вітчизняним літературним шедеврам та їх авторам.
«Katie in London» — улюблена книжка всіх дітей Великобританії. Вона розповідає про маленьких дівчинку та хлопчика, які оживили лева з Трафальгарської площі, а той влаштував їм екскурсію Лондоном. А Ти б хотів такого гіда?
Світовий бестселер «Щоденник Бріджит Джонс» теж знайшов втілення у декоративній лавочці.
А ось і славнозвісний «Пітер Пен»! Хлопчик не хоче дорослішати. Він дружить з феями та вміє літати.
Однак простояли диво-лавочки не довго — через кілька місяців після встановлення їх виставили на продаж. Кожен витвір мистецтва вдалося продати за чотиризначне число.
Однак найбільшими вигадниками виявилися французи. У найромантичнішій країні світу література з легкістю може захопити будівлю Податкової інспекції, просочитися в метро і навіть конкурувати з кавовими автоматами. Не віриш? Читай далі — переконаєшся!
Літературні автомати у Франції
Чим зайнятися на вокзалі в очікуванні рейсу: купити сандвіч чи попити кави? А як щодо того, аби збагатити себе ще одним літературним твором? На вокзалах французького Гренобля встановили спеціальні літературні автомати. На папірці, схожому на чек, автомат видає твори сучасних французьких авторів.
Найцікавіше те, що покупець не знає, яке оповідання йому попадеться. Вибрати можна лише розмір твору: на одну, три або п’ять хвилин. Автомат вміщує 600 творінь, тож не варто хвилюватися, що текст повториться. Твори в автоматах сміливо можна назвати обраними, адже вони пройшли конкурс серед 60 000 інших текстів. Сто творів на місце — солідно чи не так?!
Паризьке метро — не для суму!
Купа вільного часу в метро, який аж ніяк не хочеться марнувати? Парижани знайшли альтернативу ґаджетам та навушникам. Щовесни паризьке метро проводить конкурс непрофесійних поетів. Їдеш у вагоні, вигадуєш рими, а потім відправляєш їх на сайт метрополітену — і все, ти вже учасник. Найкращі твори вивішують на стінах і у вагонах метро.
Поезії радують парижан та гостей міста протягом двох літніх місяців. Серед усіх претендентів обирають трьох переможців: молодше 12 років, віком 12–18 років та дорослого.
Після закінчення конкурсу паризький метрополітен видає книгу «Сто віршів, аби подорожувати», яку розігрує на своїй сторінці у «Фейсбук».
Читати не означає сидіти на місці
Французьке містечко Рубе славиться незвичайною літературною цікавинкою — пам’ятником-сходинками Артюру Рембо. Аби прочитати вірш поета «П’яний корабель», Тобі доведеться спуститися та піднятися сходами, що розходяться в різні боки, — ось тоді Ти по-справжньому відчуєш навмисне розхитаний ритм поезії!
Цей же вірш можна прочитати на стінах Податкової інспекції Парижа. Саме тут, у ресторані, якого нині не існує, 30 вересня 1917 року сімнадцятирічний Артюр Рембо прочитав його вперше.
Книжковий фонтан, Рим, Італія
Спроектований молодим архітектором П’єтро Ломбарді книжковий фонтан у Римі не збагатить Тебе новим твором, але запросто втамує спрагу. Один із найоригінальніших питних фонтанів Риму насправді невеличкий за розміром, тож його легко не помітити.
Голова оленя з рогами підтримує чотири антикварні книги. Пам’ятник вмонтований у стіни колишнього Римського університету і розташований неподалік від славнозвісної площі П’яцца Навона.
Найоригінальніший книжковий магазин, Іксель, Бельгія
Не зважаючи на те, що книжковий магазин Ptyx відкрили зовсім недавно, 2012-го, він швидко прославився завдяки оригінальному фасаду. Світлини магазину миттєво розлетілися інтернетом. А все завдяки тому, що на його екстер'єрі намальовані портрети відомих письменників з короткими біографіями.
Розташований магазин в комуні Іксель Брюссельського столичного регіону неподалік музею Орта.
Читай також:
Як література вривається в життя: незвичайні місця для читання
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: