Як Шевченко опинився у космосі?

Як Шевченко опинився у космосі?

Грізний нахмурений дід у шапці та свиті — мабуть, такий Кобзар і досі живе у кабінетах літератури. Та чи відомо тобі, що в житті Шевченко був душею компанії та надзвичайно любив жартувати? Читай далі — і я розповім тобі цікаві факти про Тараса Шевченка, про які мовчать на уроках. Тобі ж цікаво дізнатися, як Шевченко потрапив у космос та яка мрія коштувала поетові річної зарплатні?

12 т. 0

Шевченко-рекордсмен

Нашого Тараса шанують у всьому світі. Від Варшави і до Пекіну простяглися 1384 пам’ятники, встановлені українському Кобзарю. Це друге місце на Землі за кількістю пам’ятників одній особі. Першість, вважають дослідники, належить Ісусу Христу. Щоправда, є і ті, хто переконує: другим за кількістю пам’ятників є Володимир Ленін. Однак останнім часом, принаймні у нашій державі, пам’ятників радянському вождю значно поменшало.

Більша частина монументів Шевченку розташована в Україні — 1256, з них значна кількість на Івано-Франківщині. Решта (майже півтори сотні) прикрашає сквери і парки 35 країн світу.

Помилуватися закордонними пам’ятниками Тарасові Шевченку можна у сервісі GoogleStreetView. Але швиденько повертайся — попереду ще багато цікавого!

Пам’ятник Шевченкові у Вільнюсі, Литва.

Як макове зерня. Найменший «Кобзар» у світі

Уявляєш собі книгу, яка настільки крихітна, що її можна перегорнути лише загостреною волосинкою? Саме такий мікроскопічний «Кобзар» вдалося створити українцеві Миколі Сядристому.

Розмір книги — трохи більше квадратного міліметра. Зшита вона павутинкою, а обкладинка виготовлена… з пелюстки безсмертника! Для порівняння — найменша книга Японії у 19 разів більша від українського «Кобзаря». Тож нам є чим пишатися!

Мініатюрний «Кобзар» та макове зерня під мікроскопом. Зображення збільшено в 700 разів.

Тарас Шевченко на придністровських грошах

«Свою Україну любіть…» зі стогривневої купюри звертається до всіх українців молодий Шевченко. Однак портрет Кобзаря прикрашає не лише вітчизняні гроші. В 1995 році на території невизнаної Придністровської Молдавської Республіки ввели в обіг банкноту номіналом 50 рублів.

На лицевому боці купюри був зображений український гетьман Богдан Хмельницький, а на звороті — пам’ятник Шевченку в Тирасполі. У 2002 році купюра вийшла з новим дизайном. Банкноту зеленого кольору прикрашав портрет Шевченка. Не дивно, що придністровці називали «зеленими» не долари, а гроші з Шевченком. З 2007 року Шевченкова купюра має сіро-зелене забарвлення.

Шевченко-астероїд

2427 Кобзар — саме так, на честь Шевченка, назвали астероїд, відкритий українським астрономом Миколою Черних 20 грудня 1976 року. Тож пророк української нації спостерігає за нами не лише з купюр, але й далеко із космосу!) Та і це ще не все…

Шевченко є на Меркурії

У 70-х роках ХХ століття сталася знаменна подія. Автоматична станція «Марінер–10», яка тричі пролітала повз Меркурій, вперше сфотографувала планету з близької відстані. Саме тоді земляни дізналися: поверхню Меркурія вкривають численні кратери. Міжнародний астрономічний союз традиційно вирішив назвати їх на честь видатних музикантів, художників та письменників. Так одному з 300 кратерів Меркурія дісталося ім’я нашого Тараса Григоровича. Гігантське заглиблення має діаметр 137 кілометрів.

Кобзар на вершині Кавказу

На території нашої держави ім’я знаменитого генія української літератури носять 164 населені пункти. В Казахстані на честь Тараса Григоровича названо Форт-Шевченка. В Аральському морі є затока Шевченка.

Прізвище славнозвісного Кобзаря дало назву багатьом селам і хуторам у Росії та Придністров’ї. А з 1939 року ім’я Тараса Шевченка прикрашає вершину висотою 4200 метрів на північному схилі Великого Кавказу. Таку назву вершині дали дніпропетровські альпіністи, які першими в світі підкорили безіменний пік. Але й на цьому цікаві факти про Тараса Шевченка не закінчуються…

Епатажний модник

Шевченко так давно сидить на гранітних п’єдесталах, що, мабуть, і забув, як носив колись єнотову шубу та був найбажанішим гостем світських вечорів. Але ми нагадаємо.

Звісно, поет не народився у смушевій шапці та кожусі, в яких ти звик бачити його на портретах. Якщо в дитинстві Тарас мав лиш діряву ряднину і заробляв на одяг читанням Псалтиря над покійниками, під час життя в Петербурзі він став популярним портретистом і непогано заробляв, тож одягався досить модно. У своєму щоденнику поет писав про особливу радість від придбання гумового плаща-макінтоша, який йому обійшовся у 100 карбованців. До слова, працюючи в археологічній комісії, Шевченко заробляв 150 карбованців на рік.

Цікаві факти про смаки Шевченка в їжі

Тарас Шевченко дуже любив справжній український борщ «затертий пшонцем і затовчений старим салом». Смакували Кобзарю і вареники з сиром з грубої гречаної муки, і такі ж галушки. Такого на уроках літератури тобі точно не розповідали. =)

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

12 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

Як Шевченко опинився у космосі?

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.