Скільки насправді планет у Сонячній системі та хто їм дарує імена?
Хто вигадує назви планет? Які планети ховає від нас Сонячна система? Що цікавого розкажуть про себе небесні тіла? Якщо думки про космос бентежать тебе так само, як гарна дівчина — серце романтика, приєднуйся — зорепад цікавих фактів про нашу галактику чекає на тебе.
Як планети отримали свої назви?
Походження назв планет та сузір’їв — цікава сторінка в історії астрономії. Хто ж вони, ці таємничі люди, які дарують планетам імена? Чому більшість назв пов’язані з грецькими та римськими богами та як ця доля оминула Землю? І невже вигадати назву планеті може навіть дитина?
Сучасні назви планет прийшли до нас із давньогрецької та давньоримської міфології: Меркурій, Венера, Юпітер, Марс та Сатурн здавна відомі людству. Традицію називати небесні світила на честь богів своєї релігії започаткували ще перші народи Єгипту і Месопотамії. Греки ж, обираючи назви планетам, зважали ще й на їхній рух та зовнішній вигляд. Римляни, після завоювання Греції, дали планетам імена своїх небожителів.
Боги римського пантеону.
У Стародавній Греції першу від Сонця планету називали Гермес, на честь посланця Зевса — швидконогого бога торгівлі в чарівних сандаліях з крилами. Римляни ж нарекли планету Меркурієм — саме так вони називали Гермеса. Давні астрономи не могли знехтувати тим, що Меркурій рухається небом швидше від усіх інших планет, як і його бог-покровитель.
Венера отримала свою назву на честь римської богині кохання та краси. Після Сонця та Місяця Венера — найяскравіше небесне тіло на небосхилі, тому її ще називають вечірньою та ранковою зорею.
А от Землю до XVIст. не вважали планетою. Стародавні астрономи вірили, що Земля — центр Всесвіту, і саме навколо неї обертаються зорі й планети. Тож оскільки наша планета не вважалася частиною небес, її назвали «Земля», що означає «з ґрунту».
Бажаєш помилуватися Землею з космосу в режимі онлайн? На щастя, летіти нікуди не треба, просто перейди за посиланням.
Марс завжди лякав людей криваво-червоним кольором поверхні. Тому римляни назвали планету на честь бога війни Марса, якого греки величали Аресом.
Сучасний марсохід досліджує поверхню «червоної» планети.
Найбільша планета Сонячної системи, гігантський Юпітер, отримав назву від імені найголовнішого бога римського пантеону, володаря неба і світла (у греків це був Зевс). Цікаво, що китайці називали Юпітер «Сунь-Сін», а в культурі Месопотамії планету нарекли «Малубаббар».
Стародавні греки називали Сатурн Кроносом — на честь бога часу і через те, що це найповільніша планета Сонячної системи. В римській міфології часом завідував бог Сатурн, який також був покровителем землеробства.
Інші планети відкрили значно пізніше, однак вони традиційно отримали імена богів римського пантеону.
Уран 1781 року відкрив англійський астроном Вільям Гершель. Вчений хотів назвати планету на честь короля Георга ІІІ. Однак Астрономічне товариство наполягало, щоб планета мала ім’я свого першовідкривача. Назву «Уран» запропонував астроном Йоганн Боде, який виступав за продовження традиції використовувати міфологічні імена, — саме так колись греки називали бога Неба. Не зважаючи на це, в широкий ужиток назва увійшла лише після 1850 року.
Нептун виявили в 1846 році за допомогою математичних розрахунків французького астронома Урбена Левер’є. Спочатку космічне тіло планували назвати Янусом, однак Левер’є несподівано побажав дати планеті своє ім’я. За межами Франції пропозицію астронома не підтримали і назвали планету на честь давньогрецького бога морів.
Пам’ятник-фонтан Нептуна у Флоренції, Італія.
Цікава й історія виникнення назви Плутона. В 1930 році його відкрив американець Клайд Томбо, але 2006-го Плутон втратив статус планети Сонячної системи. Через свою віддаленість від Сонця його назвали іменем бога підземного світу. А вигадала назву 11-річна Венеція Берні з Оксфорда, за сніданком з дідусем. Дідусь дівчинки працював у бібліотеці Оксфордського університету і передав ідею внучки колезі, Герберту Тернеру. Той і телеграфував в обсерваторію США, де назву… затвердили! А Венеція у якості нагороди отримала від дідуся 5 фунтів стерлінгів. Ось така історія =)
Хто придумує імена планетам сьогодні? З 1919 року за назви всіх небесних тіл відповідає Міжнародний астрономічний союз. Астроном, який відкрив новий об’єкт, звертається туди із заявою, а союз вирішує: прийняти варіант першовідкривача або запропонувати свою назву.
Невідомі планети Сонячної системи. Невже вони існують?
Якщо планети-гіганти (Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун) відомі людству давно, то з появою потужних телескопів почалось відкриття супутників. Першовідкривачем був Галілео Галілей, який за допомогою свого телескопа виявив чотири найбільші супутники Юпітера, названі на честь античних героїв, — Іо, Європа, Каллісто і Ганімед.
Згодом у далекий космос полетіли космічні зонди. Вони допомогли відкрити на краю Сонячної системи нові, досить великі тіла. Однак їхні розміри замалі для планет. І хоча час від часу в наукових колах йшлося про пошуки десятої планети, астрономи вирішили навпаки. Дослідники космосу відібрали одну планету в Сонця, «подарувавши» натомість кілька карликових планет: Плутон, Цереру, Гаумеу, Макемаке, Еріду.
Планети Сонячної системи по порядку.
Проте останні астрономічні дослідження стали справжньою сенсацією…
Влітку 2017-го журнал AstronomicalJournal опублікував вражаючу доповідь. Астрономи Кет Волк і Рену Малхотра з Університету Аризона припускають, що на краю Сонячної системи може розташовуватися масивний об’єкт, схожий на Марс.
Вченим вдалося виявити: деякі космічні тіла з поясу Койпера (область за орбітою Нептуна) — комети, Плутон і величезні льодові об’єкти, що оточують Сонячну систему, — обертаються зовсім не так, як вважалося досі. В тій ділянці космосу щось чинить потужний гравітаційний вплив на тіла.
Гравітація або тяжіння — це здатність тіл з масою притягуватись одне до одного.
Найбільш правдоподібне цьому пояснення — існування на краю Сонячної системи невідомої планети, що й змінює траєкторію руху об’єктів. За підрахунками астрономів, такий вплив може чинити планета розміром з Марс. Ймовірно, вона знаходиться на відстані 55 астрономічних одиниць від Сонця. Її вже навіть встигли наректи Планетою 10.
Стоп-стоп-стоп! А як же дев’ята планета? Невже вчені знехтували нумерацією та пропустили цифру дев’ять? А от і ні! Про ймовірність дев’ятої планети Сонячної системи в 2016 році повідомляли астрономи Каліфорнійського технологічного інституту Костянтин Батигін та Майкл Браун.
Дослідники розрахували, що за орбітою Плутона, ймовірно, знаходиться ще одна планета, маса якої в десять разів більша від Земної.
Орбіта Планети 9 кардинально відрізняється від орбіт планет-гігантів та планет земної групи (Венери, Землі, Марса, Юпітера). Астрономи припускають, що ця планета утворилася в Сонячній Системі, однак її могло виштовхнути на більш далеку орбіту завдяки впливу сили тяжіння Юпітера чи Сатурна.
Планета 9 настільки віддалена від Сонця, що повний оберт навколо нього вона робить за 10–20 тисяч років. Навіть у найближчій до Сонця точці відстань між невідомою планетою і єдиною зіркою Сонячної системи у 200 разів більша, ніж дистанція між Землею і Сонцем.
Ймовірна орбіта Планети 9 (виділена червоним кольором).
Чи підтвердяться здогадки астрономів, покаже час. За кілька років у Чилі планується запуск потужного телескопа LSST (Large Synoptic Survey Telescope), який допоможе вченим підтвердити або спростувати їхні гіпотези, а, можливо, виявить й інші невідомі досі космічні тіла. І людство знову мізкуватиме над їхніми назвами. =)
Друже, наш Всесвіт безмежний і зовсім не вивчений. Ніхто не знає, що там, далеко-далеко за межами нашої та сусідніх галактик. Сподіваємось, колись людство відкриє цю таємницю, виявить нові планети й цивілізації. І, можливо, через багато років, листуючись із друзями, ти вказуватимеш не лише країну, місто та вулицю, але й назву планети або Сонячної системи. Ми у це віримо!
Читай також:
Скільки насправді планет у Сонячній системі та хто їм дарує імена?
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: