День вегана

День вегана

«Твоя мама носить шубу? А моя свою втратила…» — кричать рекламні постери на підтримку етичного ставлення до тварин. Але до чого ж тут вегани? Нумо розбиратися разом.

12 т. 0

Хто такі вегани?

Вегани… Хто ж такі вегани? Якщо, добряче порившись у думках, Ти так і не знайшов відповіді, читай далі — залюбки розповім Тобі, кого називають веганами, чим вони займаються та як відзначають свій день.

Веганство — це абсолютна відмова від тваринної їжі та продуктів експлуатації тварин. Ну от, приміром, веган нізащо не їстиме курочку, якою Ти так любиш ласувати на обід.

Однак вегани не лише споживають винятково рослинну їжу, але й відмовляються від продуктів і речей, що стали результатом насильства над тваринами (деякі ліки, одяг з шовку та вовни, косметика тощо).

Вегана не побачиш у норковій шубі або шкіряному плащі, не зустрінеш у м’ясному павільйоні. Не знайти його і в цирку та зоопарку — вегани бойкотують розважальні заходи за участю диких тварин.

Безглуздо, кажеш? Та лишень уяви собі, скільки страждань зазнають тварини, яким щодня доводиться виконувати трюки в оточенні галасливого натовпу та засинати від дії транквілізаторів під час переїзду для нових виступів!

Завдяки діяльності активістів використання диких тварин у цирках заборонено в Мексиці, Словенії, Нідерландах, Греції, Болівії, Перу, Кіпрі, Парагваї та іспанському регіоні Каталонія.

Міжнародний день вегана

Щороку 1 листопада людство відзначає День вегана. Свято це ще зовсім юне. Вперше День вегана відзначили 1994-го, в 50-ту річницю «Веганської спільноти». Вона була заснована Дональдом Вотсоном у 1944 році.

Йому ж належить і термін «веган», що складається із перших трьох і двох останніх букв англійського слова «vegetarian» («вегетаріанець»). Однак історія веганства почалася задовго до ХХ століття.

Цікаво, що прихильниками подібного способу життя були (або є нині):

  • відомі античні громадські діячі: Плутарх, Платон, Піфагор;
  • письменники, вчені, філософи: Володимир Винниченко, Григорій Сковорода, Франц Кафка, Лев Толстой, Еміль Золя;
  • музиканти: Боб Ділан, Пол Маккартні, Брайан Адамс;
  • актори і телеведучі: Том Круз, Памела Андерсон, Бред Пітт, Наталі Портман;
  • державні діячі: Адольф Гітлер, Чингісхан, Махатма Ганді.

Традиційно у Міжнародний день вегана активісти влаштовують видовищні акції, спрямовані проти вбивства тварин.

Чим вегани відрізняються від вегетаріанців?

Чи відомо Тобі, друже, що близько 40 % населення Індії — вегетаріанці? Вегетаріанство бере початок із буддизму. Прихильники такого способу життя не їдять м’ясо та рибу.

Та якщо вегетаріанці відмовляються від м’яса з релігійних або дієтичних міркувань, вегани виключають зі свого раціону й будь-які інші продукти тваринного походження — молоко, яйця, мед тощо. Не дарма веганів називають строгими вегетаріанцями.

Індійські закони вимагають обов’ язкового маркування вегетаріанських продуктів знаком зеленого кольору.

Бажаючи не бути причетними до жорстокого поводження з тваринами, вегани виступають проти виготовлення одягу зі шкіри, хутра, шовку та вовни. Ба більше — не користуються вони й товарами, що тестувалися на тваринах.

«Припиніть вбивати тварин!» — закликають учасники акції у Парижі.

Окрім веганства, існують ще три види вегетаріанства:

  • лакто-вегетаріанство — тип харчування, що передбачає вживання молока та молочних продуктів, а також меду;
  • ово-вегетаріанство — тип харчування, за якого з раціону виключаються молочні продукти, натомість дозволене вживання яєць (зазвичай ґрунтується на особистій непереносимості молока);
  • лакто-ово-вегетаріантсво — найпопулярніший вид вегетаріанства у світі. В меню прибічників цього типу харчування наявні яйця, мед та молочна продукція.

Але існує чимало дієт, які не є вегетаріанськими у класичному розумінні, однак вважаються першою сходинкою до вегетаріанства. До них належать:

  • поллотаріанство — відмова від риби, морепродуктів та усіх видів м’яса, окрім птиці;
  • паскетаріанство — відмова від м’яса сухопутних тварин, при цьому допускається вживання риби та морепродуктів;
  • флексітаріанство — послідовники цього напряму намагаються вживати м’ясо якомога рідше, але повністю із раціону його не виключають, вважаючи, що організму людини воно необхідне.

Якщо попередні типи харчування передбачають будь-які способи приготування страв, сироїдіння допускає вживання лише натуральної їжі, яка не проходила теплової обробки. У цьому полягає головна відмінність вегетаріанців від вікторіанців (сироїдів).

Соціальна реклама проти насильства над тваринами

Прикро, однак більшість відомих брендів одягу мають справу з масовим забоєм тварин задля розкішного хутра для своїх нових колекцій. Так стильна річ із купки звірячих шкірок з’являється в гардеробі чергової модниці, на обкладинці популярного журналу або тендітних плечиках поп-зірки.

«Це рештки вашої шуби», — промовляє плакат активісток організації РЕТА, які тримають в руках закривавлені тушки тварин.

Вегани по всьому світу ведуть боротьбу з винищенням тварин. Європейська норка, корсак, сніговий барс, коала — далеко не всі звірі, які дуже скоро можуть зникнути з лиця землі назавжди.

Наступного разу, коли Тобі захочеться похизуватися перед друзями новою шубкою або шкіряною курткою, згадай цих беззахисних звірят і вчини так, як писав Конфуцій: «Не роби іншим того, чого не бажаєш собі».

Життєва позиція веганів заслуговує на повагу. Їм властиві особлива чуйність та співчуття. Це нестримні відчайдухи, які попри тотальні несправедливість та гонитву за наживою борються за рівність людей і тварин.

Читай також:

Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

12 т. 0

оцінити публікацію

Додатив замітки

День вегана

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

Немає результатів.