По Україні з краю в край ходить Святий Миколай

По Україні з краю в край ходить Святий Миколай

Солодощі, іграшки, чи, може, тоненьку різочку — а що Тобі цього року Святий Миколай поклав під подушку?

26 т. 50

Здогадуюся, з яким нетерпінням Ти чекав 19 грудня, адже сьогодні улюблене свято всіх дітей — День Святого Миколая-Чудотворця.

Темної грудневої ночі цей добродій спускається з небес до українських малюків, аби крадькома залишити біля їхніх ліжечок омріяні подарунки. На золотих санях з білими кіньми, в ошатному вбранні та з мішком гостинців, обходить він усі будинки, де в цей час міцно сплять дітлахи.

Чудотворця супроводжують янголи, але й чортенята тут-як-тут: намагаються переконати Святого Миколая, що вкраїнські дітки вкрай нечемні та не заслуговують небесних дарунків. Але їхні старання марні, Миколай сам знає про всі заслуги та витівки дітвори, і давно вже записав у своїй Золотій книзі, кому дістануться ласощі, а кому і срібляста різочка.

Миколая-Чудотворця завжди вважали покровителем бідних, знедолених та незаслужено скривджених. Вірили також, що він опікується дітьми, студентами, моряками, воїнами та лучниками.

В Україні День Святого Миколая обожнювали з давніх часів. На вулицях влаштовували миколаївські гуляння, під час яких обходили двори, співалимиколаївських колядок, змагалися у віртуозності гри на музичних інструментах — одним словом, веселилися.

Діти отримували обновки (нові чобітки або кожушину), горіхи та сушені фрукти.

Кожен господар 19 грудня зранку варив пиво, запрошував на гостини друзів та рідних, а після обіду хазяїн з гостямизапрягали коней і з гучними піснями та вигуками об’їжджали село — «треба ж знати, чи слизький сніг цього року випав!»

На Харківщині влаштовували триденні Миколині святки, під час яких готували кутю та варили узвар. Чим смачнішими виходили страви, тим багатшого врожаю плодів та пшениці чекали наступного року.

На Поділлі у свято Миколая господарі намагались піднятися якомога раніше, аби першими перейти подвір’я своєї оселі та дати худобі їсти. Зайшовши в хлів, господар вітає тварин словами: «Дай, Боже, добрий день, щоби худібонька здорова була та й я з тобою, ще й зі своєю жоною».

Перший гість, що зайде на Миколая (і в інші зимові свята) до хати, вважався «полазником». Якщо це хлопець, бути сім’ї багатою та щасливою у новому році. Якщо ж дівчина, або й гірше — стара жінка, чекай біди.

«Святий Миколай! Помилуй та сохрани нас від усякого лиха,» — прохали господарі Київщини, кроплячи цього дня святою водою оселю, худобу та збіжжя.

У світі Чудотворець відомий також під іменами Міколай, Міклаш, Йолупукі, Сейнт Ніколаус, Сантаклос, Фадер Крісмас, Пер Ноель, Сінтер Клаас.

Отож, вітаймо Святого Чудотворця, що завітав до нашого краю!

Теги: Традиції
Помітили орфографічну помилку? Виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Рейтинг

26 т. 50

оцінити публікацію

Додатив замітки

По Україні з краю в край ходить Святий Миколай

Щоб залишити коментар   авторизуйтесь

Коментарі:

luda123-avatar

Анкуца Валерія

готували кутю та варили узвар
24-12-2014
maks-avatar

Максим Кучеренко

готували кутю та варили узвар
21-12-2014
welenka-avatar

Елена Веремеенко

готовили кутью и варили узвар
20-12-2014
Pozitiv2012-avatar

Дарья Филипская

готовили кутью и варили узвар
20-12-2014
tanya_melnik-avatar

Тетяна Мельник

готували кутю та варили узвар
20-12-2014
Показати попередні(45)