Знай наших! Як шанують українців за кордоном?
Друже, нині за кордоном мешкають 15 мільйонів українців. Та де б не була людина, її душа завжди лине на Батьківщину. Бодай торкнутися до рідної країни, вшанувати пам’ять своїх земляків українська діаспора приходить до пам’ятників, присвячених Україні та її видатним дочкам і синам. Про найвідоміші з них я Тобі сьогодні розкажу.
Україна — не просто клаптик на карті. Україна — це мозок планети, її голос і надзвичайна гордість. Українська земля — колиска борців за волю, край працелюбних геніїв і бунтівників, батьківщина талановитих учених, сміливих новаторів і винахідливих торговців (Чому б і ні?).
Українців знають і шанують у всьому світі — наші співвітчизники залишили розкішну історико-культурну спадщину в різних куточках земної кулі. Досі не віриться? Гайда у невеличку подорож найвідомішими пам’ятниками українцям за кордоном — переконаєшся!
Пам’ятник козакам в Австрії
«Ми пам’ятаємо і знаємо, хто такі козаки. Вони були відважними і швидкими», — кажуть австрійці про встановлений у Відні пам’ятник козакам. Саме волелюбні українські захисники у далекому 1683 році звільнили столицю Австрії від військ Османської імперії.
Троє козаків з шаблями та свічками — робота київського майстра Володимира Чепелика. А стелу для меморіалу, за іронією долі, виготовляли турки. Пам’ятник стоїть на заповідній землі, саме там, де відважні українці перейшли гору та зненацька застали турецьку армію.
З 1992 року Київ та Відень — міста-побратими, тож їх об’єднує не лише історичне минуле, але й майбутнє.
Пам’ятник Лесі Українці в Канаді
У Хай-парку Торонто гордо височіє над перехожими монумент Лесі Українки. Бронзова постать нашої співвітчизниці з’явилася тут 1975 року на замовлення Жіночої Ради Конгресу українців Канади. Пам’ятник встановлено на постаменті з чорного граніту та обнесено металевою огорожею, біля якої табличка зі стислою біографією поетеси.
Автор монументу — Михайло Черешньовський, американський скульптор українського походження. На майданчику біля пам’ятника Лесі Українки традиційно проводить масові заходи українська громада Торонто.
Меморіал жертвам Голодомору 1932–1933 років у США
У самому центрі Вашингтона з’явився пам’ятник, присвячений мільйонам жителів України, загиблим під час Голодомору 1932–1933 років. Зворушливий для серця кожного українця меморіал у вигляді пшеничного лану відкрили в листопаді 2015 року. Тож якщо Ти колись опинишся у столиці США неподалік Капітолію, неодмінно прийди вшанувати пам’ять про жертв Голодомору.
Пам’ятник Богдану Хмельницькому в Білорусі
Туристи з України не зможуть пройти повз кремезну постать Богдана Хмельницького в Гомелі. Пам’ятник видатному українцеві, розташований напроти стадіону «Локомотив», звели 1858 року. Побачити скульптуру знаменитого гетьмана Війська Запорозького можна на вулиці Богдана Хмельницького, названій на честь талановитого полководця і дипломата.
Цікаво, що пам’ятник очільнику Визвольної війни проти Речі Посполитої ще за часів Російської імперії звели у Вітебську. Однак до нині монумент не зберігся.
Пам’ятник Володимиру Великому в Англії
Неподалік станції метро «Голланд Парк» у Лондоні Ти побачиш пам’ятник київському князю Володимиру Великому. Це витвір канадського скульптора українського походження Лео Мола. Монумент встановлений місцевою громадою українців з нагоди 1000-річчя Хрещення Русі. Поблизу розташовані Український клуб та посольство України.
Пам’ятник Юрію Кульчицькому в Австрії
Історія віденської кави, як не дивно, розпочалася з кав’ярні нашого земляка — українського купця, військового, дипломата і розвідника Юрія Кульчицького. Не даремне його називають «людиною, що навчила Європу пити каву».
«Будинок під блакитною пляшкою» — так за легендою називалась перша у Відні (і третя в Європі) кав’ярня, відкрита львів’янином 1686 року. У турецькому вбранні, господар сам обслуговував своїх відвідувачів, постійно експериментував зі смаками і навіть виходив на вулиці міста, аби прищепити тамтешнім мешканцям любов до кави.
Пам’ятник винахідливому українцю височіє на будівлі, в якій колись була його знаменита кав’ярня.
Пам’ятник Сергію Корольову, Казахстан
Пам’ятники Сергію Корольову — українському вченому в галузі ракетобудування і космонавтики, конструктору перших штучних супутників Землі — розкидані по всьому світу. Один з них прикрашає місто Байконур. До речі, саме так називався космодром, з якого на сконструйованій Корольовим ракеті летів у космос Юрій Гагарін… Хоч насправді славнозвісний космодром був розташований за 350 км від містечка.
Пам’ятник Івану Франку в Хорватії
Ще один геніальний українець — Іван Франко. Талановитий поет і письменник, громадський діяч і вчений, він є автором близько 4000 літературних та наукових творів. Не дивно, що на його честь встановлено численні пам’ятники в різних куточках світу, де письменник жив і працював. Один з них відкрили в хорватському місті Ліпік, де у 1908 році лікувався Іван Франко.
Хорватська громада українців налічує 4300 осіб. Саме завдяки її старанням у Ліпіку з’явилося погруддя видатному публіцисту.
Пам’ятник Соломії Крушельницькій в Італії
Якщо Ти коли-небудь завітаєш до італійського міста Торре дель Лаго, цілком ймовірно, побачиш бронзовий бюст знаменитої оперної співачки з Тернополя Соломії Крушельницької. Автор пам’ятника — український скульптор Руслан Іваницький.
За життя голосиста українка була найвідомішою співачкою світу. Саме в Торре дель Лаго Крушельницька з тріумфом виконала головну партію в опері «Мадам Баттерфляй».
Пам’ятник Тарасу Шевченку в США
Тараса Шевченка знають і за океаном. Скульптуру українського поета висотою 7 м відкрив у Вашингтоні сам екс-президент США Дуайт Ейзенхауер. Помилуватися монументом та вшанувати пам’ять поета Ти зможеш на площі Дюпон-серкл. Бронзова постать Шевченка — творіння скульптора Лео Моли та архітектора Радослава Жука.
Пам’ятник Пилипу Орлику в Швеції
В 2011 році в шведському місті Крістіанстад відкрили пам'ятник та меморіальну дошку гетьману Пилипу Орлику — автору першої української Конституції.
Саме там на запрошення Короля Швеції Карла ХІІ (союзника українських козаків під час Великої Північної війни) Пилип Орлик проживав з родиною після поразки в Полтавській битві та політичної еміграції з України. Сьогодні в шведських архівах зберігаються реліквії, пов’язані з його діяльністю: булава та єдина відома оригінальна копія Конституції Орлика.
Читай також:
Знай наших! Як шанують українців за кордоном?
Щоб залишити коментар авторизуйтесь
Коментарі: